Kulüp Tarihi

Samsunspor, 1. Lig’de mücadele eden futbol şubesi ile tanınmış dernek yapısındaki Türk spor kulübü. Samsun kentini liglerde temsil eden kulüp 1927 yılında kurulmuş, 30 Haziran 1965’de profesyonel liglere adım atmıştır. Resmî kayıtlara da kuruluş tarihi olarak profesyonelliğe geçtiği tarih işlenmiştir. Futbol takımı, resmi kuruluşunun ilk yıllarında iç saha maçlarını Şehir Stadı’nda oynamakta iken 23 Şubat 1975 tarihindeki Trabzonspor maçıyla beraber 19 Mayıs Stadyumu’na taşınmıştır ve halen bu stadyumda rakiplerini ağırlamaktadır.

Samsun ilinin en başarılı takımı olan Samsunspor, tarihinde 23 hafta boyunca Süper Lig’in zirvesinde yer almıştır ve Süper Lig’de en uzun süre lider kalan 7. takımdır. Bu başarısıyla da bu klasmanda Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor ve Sivasspor’dan sonra en başarılı Türk takımıdır. Ayrıca Süper Lig tarihinde en fazla puan toplayan 10. takım ve 1. Lig’in en çok şampiyon olan takımıdır.

Samsunspor bir diğer Karadeniz ekibi olan Trabzonspor ile büyük çekişme içerisindedir. Ayrıca kulübün Karadeniz takımlarıyla oynadığı tüm maçlar Karadeniz derbisi olarak adlandırılmaktadır. Takımın retro forması kol uçları ve yakası beyaz olan düz kırmızı forma, beyaz şort ve kırmızı çoraptan oluşmaktadır. Şimdiye dek birçok farklı arma kullanan kulübün güncel arması ise kırmızı renk şeritler içerisindeki beyaz zemin üzerine Onur Anıtı’nın siyah renkli silüeti yerleştirilerek oluşturulmuştur.

Samsunspor’un rezerv takımı olan Samsunspor U-21, kulübün altyapısında boy gösteren oyuncuların ilk takıma çıkmadan önce oynadıkları takımdır. U-21 takımında başarı gösteren oyuncular ilk takıma çıkar, yetersiz görülen oyuncular ise kulüp bünyesinden çıkarılır.

Kulübün Haziran 2015 itibarıyla yaklaşık 60 milyon borcu bulunmaktadır. Ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen çalışmalar sonucunda Bordeaux kenti ile işbirliği anlaşması imzalanmış, bu anlaşmanın bir gereği olarak da Samsunspor ile FC Bordeaux kulüpleri kardeş kulüp olmuşlardır

YAZARLAR

FACEBOOK'TA BEĞEN

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.