1 ekmeğin fiyatı belli oldu! Son dakika açıklamasıyla artık ekmek o fiyattan olabilir

1 ekmeğin fiyatı belli oldu! Son dakika açıklamasıyla artık ekmek o fiyattan olabilir

Dolar kurunun 28 Mayıs seçimlerinin ardından artmasıyla birlikte dolar son olarak 23 TL'yi geçmişti.

Yükselen enflasyon nedeniyle gelen zamların ardından birçok şeyin fiyatı artmaya devam ederken vatandaşlar özellikle de ekmek fiyatlarına zam gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Ekmek zammıyla ilgili gelişmeler yakından takip edilmeye devam ederken Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı'ndan ekmek fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi.

Dolar kurunun 28 Mayıs seçimlerinin ardından artmasıyla birlikte dolar son olarak 23 TL'yi geçmişti. Akaryakıt fiyatları, bir çok market ürünü, temizlik ve teknolojik ürünlere gelen zamların ardından ekmeğe de zam geleceği konuşulmaya başlandı.

EKMEK FİYATINA ZAM GELECEK!

Son dönemlerde fiyatların art arda artmasıyla birlikte gözler gelen diğer zamlara dönerken bu kez ekmek zammı gündeme geldi. 2023 yılı içerisinde 4 TL ile başlayan ekmek fiyatları bazı market ve bakkallarda 6 TL'ye kadar çıkabiliyor. Dolar kurunda yaşanan artışın ardından Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar ekmek fiyatlarına zam istedi.

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar İstanbul'da 6 TL'ye satılan ekmek fiyatına zam isteminde bulundu. İstanbul’da 6 TL’ye satılan ekmeğin fiyatına zam istedi. Kolivar “Ekmek 10 TL olmalı” dedi. Ekmek fiyatları yıllara göre şu şekilde yer alıyordu;

  • 2011 yılında 350 gram ekmek 1 TL.
  • 2023 yılında 210 gramı 5 TL
  • 240 gram ise 6 TL.

GRAMAJ NOKTASINDA YENİLEME!

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar konuyla ilgili açıklamasında “Zam yapılmak için geç kalındı. Asgari ücret artacak, sonra sigorta primleri artacak. 260-280 gram ekmek 10 lira olmalı. Piyasada bozukluk kalmadı, bir-iki lira zammı bitti, fırıncıya kazandırıp belli aralıklarla zam yapılmalı, belli aralıklarla durmalı. Haziran ayından itibaren işçinin, fırıncının mağdur olmaması açısından ekmeğin 10 TL olması şart.” dedi.

Aynı zamanda sadece fiyatlarda değil gramajda da düzenleme yapılması gerektiğini belirten Kolivar “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 350-360 TL arasında değişen bir fiyata bize un veriyordu. Yaklaşık 10 gündür TMO’nun unu yok. Haziran ayında da vermeyeceklerini söylüyorlar. TMO unu olmayınca en az 250-300 TL un farkı oluyor.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum