18 - 55 yaş arası vatandaşlara yeni yardım duyuruldu! Kimliği ile başvurana 3420 TL'ye kadar ödeme yapılacak

18 - 55 yaş arası vatandaşlara yeni yardım duyuruldu! Kimliği ile başvurana 3420 TL'ye kadar ödeme yapılacak

Türkiye'de ekonomik koşullar nedeniyle asgari yaşam şartlarını yerine getiremeyen vatandaşlar desteğe ihtiyaç duyuyor. Hükümet tarafından alınan kararla ihtiyaç sahiplerine ödeme yapılırken bu kez 18-55 yaş arası vatandaşlara duyuru yapıldı.

Türkiye'de bir süredir devam eden enflasyon artışı ile mücadele devam ediyor. Enflasyonla mücadele sürecine devam edilirken bazı vatandaşlar da ekonomik yönden desteklenmeye ihtiyaç duyuyor. Zorlu ekonomik şartlar altında desteklenmeye ihtiyacı olan vatandaşlar için hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda destek ödemeleri yapılıyor.

Yeni yılda da devam eden destekler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerinin hesaplarına ödenmeye devam ederken bu kez 18 - 55 yaş arası vatandaşları ilgilendiren bir destek ödemesi daha detaylandırıldı. Buna göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardım programları arasında yer alan ve 'Aile' yardımı kapsamında yapılan 'İşe Yönlendirme Yardımı' 18 - 55 yaş arası ihtiyaç sahipleri için detaylandırıldı.

18-55 YAŞ ARASI VATANDAŞLARA İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI VERİLİYOR

Hükümet tarafından alınan kararla beraber Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan işe yönlendirme yardımının kapsamı belli oldu. Buna göre bakanlık tarafından yapılan açıklamada 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından;

18 - 55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) çalışabilir olarak değerlendirilerek İş ve İşçi Bulma Kurumu'na (İŞKUR) bildirilen sosyal yardım alan bireylere ödeniyor.

ekran-goruntusu-2024-01-11-194959.png

İŞKUR tarafından iş görüşmesine yönlendirilen sosyal yardım yararlanıcısı bu destekten faydalanırken ödeme almak için 'İŞKUR aracılığı ile işe yönlendirildiği bilgisi'nin verilmesi şartı aranıyor.

Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemine bildirilen sosyal yardım yararlanıcıları bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde faydalanabilirken başvuru için T.C Kimlik Belgesi yeterli oluyor.

ekran-goruntusu-2023-12-13-233406.png

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince 1 yıl içinde; azami 3 defa olmak üzere aylık net asgari ücretin en fazla yüzde 10'una kadar yardım verilmektedir. 2023 yılı için bu rakam bin 140 TL olarak belirlenmiştir. Ödeme dönemi ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir. Söz konusu bin 140 TL'lik yardımın yılda 3 kereye mahsus olmak üzere verildiği bilinirken bu ödeme yılda 3 bin 420 liraya tekabül ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.