18 yaş üzeri kadınlara her an müjde verilebilir! Artık emekli olmak çok kolay hükümet düğmeye bastı

18 yaş üzeri kadınlara her an müjde verilebilir! Artık emekli olmak çok kolay hükümet düğmeye bastı

Hayatının belirli bir dönemini çalışarak geçiren vatandaşlar için emeklilik hakkı doğarken bu hakka ilişkin bazı istisnalar da bulunuyor. Büyük bir heyecanla beklenen ev hanımlarına emeklilikle ilgili olarak hükümetin düğmeye bastığı bildirildi.

Emekli olma hayali ile çalışma hayatına devam binlerce vatandaş şartları sağladıkları durumlarda hemen emeklilik başvurularını gerçekleştiriyor. Emeklilik hakkı elde ederek çalışma hayatını sonlandıran emekliler dinlenme dönemine geçiş yaparken ev hanımları da yıllardır emeklilik hayali ile hükümetten bir jest bekliyor.

Geçtiğimiz yıl hükümet tarafından duyurulan ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi heyecanla beklenirken emeklilikte reform niteliği taşıyan düzenleme için resmi açıklamalar takip ediliyor. Konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan önemli bir açıklamada bulunurken ev hanımları da emeklilik hayali ile detayları takip etmeye başladı.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK İÇİN DÜĞMEYE BASILIYOR

Milyonlarca ev hanımı emeklilik düzenlemesini bekliyor. Ev hanımlarına emeklilik ilk kez geçtiğimiz yıl hükümet tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Ev hanımlarına emeklilik imkanı verileceği ve primlerin bir kısmını devletin ödeyeceği açıklanan reform için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamada sürecin başladığını belirtti.

18-yas-uzeri-kadinlara-her-an-mujde-verilebilir-artik-emekli-olmak-cok-kolay-hukumet-dugmeye-basti.webp

Bakan Işıkhan söz konusu açıklamasında, ''Ev kadınlarımızla birlikte toplumsal ekonomik yaşam içerisindeyiz. Ev kadınlarına yönelik 3’te 1 prim desteği kapsamında çalışmalarımızı başlattık. Burada isteğe bağlı sigorta kapsamında bir sistem kuruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü, biz bunu yerine getireceğiz. Bunda kesinlikle bir sapma olmayacağını vurgulamak isterim.'' ifadelerine yer verdi.

18-yas-uzeri-kadinlara-her-an-mujde-verilebilir-artik-emekli-olmak-cok-kolay-hukumet-dugmeye-basti-001.webp

Bakan Işıkhan, ev hanımlarına emeklilik konusunun hayata geçirilmesi ile ilgili olarak ise ''Bunun zamanı ve şartları oluştuğunda zaten biz alandaki sendikalarımızdan, kadın örgütlerimizden ve birçok sivil toplum kuruluşlarından fikirler alacağız. Ondan sonra belli bir noktaya getireceğiz. Daha sonra da ortaya çıkan tabloyu da Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetkilileri ile bir araya gelerek inşallah bu düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Ancak bu uzun eğilimli bir çalışma olduğu için, hedefimiz zaman olarak orta vadede yapılacaktır.'' dedi.

18-yas-uzeri-kadinlara-her-an-mujde-verilebilir-artik-emekli-olmak-cok-kolay-hukumet-dugmeye-basti-002.webp

Söz konusu düzenleme için net bir tarih verilmezken orta vade sinyali ile 5 yıl içinde çalışmaların tamamlanarak hayata geçirilmesi bekleniyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.