18 yaş üzeri tüm vatandaşlara duyuru yapıldı! O listede adınız yoksa hemen kontrol edin

18 yaş üzeri tüm vatandaşlara duyuru yapıldı! O listede adınız yoksa hemen kontrol edin

Türkiye'de yerel seçim sürecine girilirken oy kullanma hakkına sahip olan milyonlarca vatandaşa duyuru yapıldı. Seçmenlerin isim listelerini kontrol etmeleri gerektiği belirtilirken önemli bilgilere yer verildi.

Türkiye, yerel seçimler için geri sayıma başladı. 31 Mart 2024 Pazar günü Mahalli İdareler Seçimi için sandık başına gidecek olan 18 yaş üzeri seçmenler için Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 1 Ocak tarihinde başlayan seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkarılırken listede adı olmayanlar için kritik bir duyuru yapıldı.

Seçmen listeleri 4 Ocak tarihinde askıya çıkarılırken seçmenler de isimlerini 17 Ocak Çarşamba günü saat 17.00'a kadar kontrol etme imkanına sahip olacak. Listede ismini bulamayanların il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiği belirtilirken seçmenler için önemli bilgilere yer verildi.

SEÇMEN LİSTESİNDE ADI BULUNMAYANLAR DİKKAT

31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler için seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin YSK'nın resmi internet sitesi, çağrı merkezi, Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması ve e-Devlet kapısı üzerinden yapılabileceği kaydedildi.

ekran-goruntusu-2024-01-15-001551.png

Seçmenler için bilgilerini sorgulama ve itiraz dönemi 4 Ocak tarihinde başlarken bu sürecin 17 Ocak tarihine kadar devam edeceği bildirildi. Seçmen niteliği olduğu halde, listede adı bulunmayanlar bir hizmete ait faturası ya da kira sözleşmesini ibraz ederek başvuruda bulunabilecek. Şubat ayında ise seçmen kağıtları basılacak. Bu çerçevede her seçmenin seçmen listesindeki adını sorgulaması sorgulanıyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.