2 yaş oyuncak seçimi nasıl olmalı? Eğitici ve eğlenceli oyuncak çeşitleri

2 yaş oyuncak seçimi nasıl olmalı? Eğitici ve eğlenceli oyuncak çeşitleri

6 Kasım 2021 - 12:02

2 yaş oyuncak seçimi nasıl olmalı? Eğitici ve eğlenceli oyuncak çeşitleri

2 yaş için oyuncak seçimi eğitici ve eğlenceli olmalıdır ancak bu konuda çok önemli bir nokta olan çocuklara bu oyuncakları nasıl sevdireceğimizdir.

2 yaş oyuncak seçimi nasıl olmalı? Eğitici ve eğlenceli oyuncak çeşitleri
Son Güncelleme :

06 Kasım 2021 - 14:55

Ayrıca oyuncakların eğitici ve eğlenceli olduğunu nasıl anlayabiliriz? Yazımızı okuyarak soruların yanıtlarına ulaşabilir ve 2 oyuncak çeşitleri içerisinden çocuğunuza en uygun olanları daha pratik bir şekilde seçebilirsiniz.

2 YAŞ İÇİN OYUNCAK SEÇİMİ

İnsanlar belirli bir yasa gelene dek büyümeye devam ederler. Bebekler için bu büyüme çok hızlı bir şekilde ilerler. Ardından yas olarak kategorize edilir. Buradaki amaç her ay ve yaşın bizlere kazandırdığı yetenekler ve gelişimlerimizin eklediği yeniliklerdir. Önemli olan ise yetenek ve gelişimlerimizi en iyi şekilde ilerletip en doğru yönde kullanmaktır. Peki, bunu nasıl yapabiliriz. Elbette destek yani yardım alarak. Bu yardımlardan biri de oyun oynamaktır. En çok kazanım sağlayacağımız yas grubu 0-3 yaştır. Bunun için çocuklarımızı ekranlardan uzak tutup oyun oynamaya teşvik etmeliyiz. Bu nedenle çocuk olan her evde oyuncaklar da olmalıdır.

2 yaşa uygun oyuncak seçimi için öncelikle çocukların hangi yeteneklere sahip olduğunu ve gelişimlerinin bu döneminde neler yapabildiklerini ve yapabileceklerini göz önünde bulundurmak gerekir. 2 yaşındaki çocuklar;

  • şekilleri öğrenebilir,
  • sayı saymayı severler,
  • renkler ilgi odağı olduğu için renkleri öğrenmek onlar için kolaydır,
  • taklit etme yetenekleri güçlüdür
  • kendilerini ifade edebilir ve ne istediklerini söyleyebilirler.

Oyun oynamak çocukların gelişimlerini olumlu yönde etkiler ve öğrendikleri akılda kalıcı olur. Eğlenerek öğrenme her zaman en etkili olandır. Oyun oynamak için ise elbette oyuncaklar kullanırız. Öğrenmenin en etkili olduğu dönemlerden biri olan 2 yaş için oyuncak seçmek kolay olmayabilir. 2 yaş sendromu ile beraber gelen karakteristik özellikler oyuncak seçiminde etkili olabiliyor. Bunun yanı sıra oyuncaklar çocukların karakterlerini etkileyebiliyor! Bu yüzden doğru oyuncak seçimi ile çocuklarımızın gelişimlerine destek verirken psikolojik açıdan da rahatlatmak mümkün. İşte sizler için hazırladığımız eğitici ve eğlenceli 2 yaş oyuncak çeşitleri…

2 yaş oyuncak çeşitleri

2 yaş oyuncak  arasında faydalara göre maddeler hâlinde belirtilmiş çok sayıda oyuncak yer almaktadır. BU oyuncakları çocuğunuzun zekâ ve gelişim düzeyine bakarak satın alabilirsiniz.

Zekâ gelişimini destekleyen 2 yaş eğitici oyuncaklar

Ebeveynler çocukları söz konusu olduğunda her konuda başarılı olmalarını isterler. Bu nedenle gelişime evrelerinde onlara destek verecek oyuncak çeşitlerinden faydalanırlar. 2 yaş oyuncak için zekâ geliştirici oyuncak çeşitlerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Çok parçalı oyuncaklar

2 yaş oyuncak seçimi içerisinde çok parçalı oyuncaklar da yer almalıdır. Çocuklar tek parçalı oyuncak ile oynarken daha çok basit yönlerini severler. Çünkü kafalarını karıştırmaz. Çok parçalı oyuncaklar ile oynamak ise daha farklıdır. Çünkü oyuncağı şekillendirmek ve yönlendirmek tamamen onları ellerinin altındadır! Bu da onlara özgürlük duygusunu tattırır.

Bağımsızlığı daima seven 2 yaş dönemindeki çocuklar için hem sosyalleşmelerini sağlamak hem de zekâ puanlarını yükseltmek için onlara çok parçalı oyuncak almalıyız. Bunu yaparken parçaların küçük olmamasına, sivri köşelere sahip olmamalarına ve sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemelerine dikkat edilmesi gerekir.

Yapboz

Yapılan araştırmalar sonucunda yapboz yani puzzle ile oynayan küçük büyük herkesin zekâsının arttığı belirtiliyor. Bu nedenle çocuklarımızı erken yaşta yapboz gibi faydalı oyuncaklarla tanıştırmalıyız. Özellikle yapboz ile erken yaşta tanışmalarını önerme sebebimiz, yapbozun hangi yaşta olursanız olun ilk olarak kolay seviyelerden başlanması gerektiğidir.

İlk olarak alışma seviyesini tamamlamalı ardından diğer seviyelere yükselmelisiniz. Çünkü hem tecrübe hem de kabiliyet gerekir. Aynı yaşta olan ve bu oyunu daha önce oynamış olan çocuk ile oynamayanı bir kefeye koyduğumuzda hiç puzzle yapmamış çocuklar biraz zorlanırlar.

Lego

2 yaş oyuncak seçimi içerisinde elbette lego da yer almalı. Hatta lego gibi oyuncakları her alana ve kategoriye koyabileceğimizi belirtmek isteriz. Onlar ile oyun oynamak hem çok eğlenceli hem de eğiticidir. Bu yüzden 2 yaşa uygun oyuncaklar arasında ilk sırada yer alırlar. Ancak yaşa uygun olarak büyük parçalı olanları seçmeniz gerekir.

Eğlenceli oyuncaklar

Oyunlar eğlenceli olmazsa çocuklar sıkılır ve bir daha oynamak istemezler. Bunun sonucunda onları uzaklaştırmak için çok çaba sarf ettiğimiz telefon ve tabletlere yönelirler. Çocuklar için “T” harfi ile başlayan ekrana sahip her aletin zararlı olduğunu belirtmek isteriz. Ne kadar zeki de olsalar bu zekâ ve yetenekler kullanmadıkları sürece işlevselliğini yavaşça kaybederler. Bunu engellemek için ebeveynler panik yapıp direkt olarak eğitici ve zekâ geliştirici oyuncaklara yönelebilirler. Oysaki eğlendirmeyen oyuncak ile oynanmaz! O gereksiz bir eşyadır. Bu nedenle oyuncakların ilgi çekici olması ve eğlenceli olması gibi yönlerini de ele almak gerekir.

Trambolin

Trambolin ile bir şeyler öğrenmenin ne kadar eğlenceli olduğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuza zıplamasını bir yandan da ona kadar sayı saymasını söyleyerek ona çok büyük fayda sağlamış olursunuz. Beynini çift yönlü çalıştırmak ile uğraşırken bir yandan hareket hâlinde olduğu için enerjisini de atmış olur. Enerji ile stres azalır. Özellikle 2 yaş sendromu ile sürekli ağlayan ya da saldırgan şeklinde davranışlarda bulunan çocukların üzerindeki negatif enerjiyi almak için trambolini tavsiye ederiz.

Top

2 yaş oyuncak çeşitleri içerisinde elbette toplar da yer alır. Çünkü top ile oynamanın çocuklar için birçok faydası vardır. Top oynayan çocuk aslında bir yandan problem çözüyordur. Kaç tane topu havaya attığını ve hangisinin düştüğünü hesaplarken bir yandan da eğleniyordur. Üstelik top oyunları genellikle çoğul olarak oynanır. Topluluk olan her yerde sosyalleşme vardır, empati kurma yeteneği artıyordur ve dil gelişimi de destekleniyordur.

Bisiklet, scooter, kaykay vb.

Bisiklet kullanmak ya da scooter sürmek oldukça eğlencelidir. Çocukları dışarıya çıkartarak bağışıklık kazanmalarını katkı sağlarsınız. Bir yandan telefon ve tabletten uzak kalır ve eğlenirler. Çocukluğunu tadını çıkartmak için genel olarak evde kalmaları değil, sokağa çıkmaları gerekir.

Zekâ geliştirici oyuncaklar, bir çocuğun zekasını geliştirmeye yardımcı olan hafızayı korur, motor becerileri olumlu yönde etkiler, koordinasyon kurmalarını sağlar, okuryazarlık ve sayılara odaklanmasına destek verir. Normal bir oyuncağın temel işlevi eğlence ve keyif sağlamaktır. Zekâ geliştirici oyuncaklar, eğlenmek için değil, aynı zamanda öğrenmeyi oyuna dahil etmek için tasarlanmıştır. Bu tasarım sayesinde çocuklar bir oyuncakla oynamanın keyfini yaşayabilir, aynı zamanda temel yaşam becerilerini de geliştirebilirler.

Zekâ geliştirici oyuncakların ana avantajlarından biri, bir çocuğun zihnine meydan okuma kapasitesidir. Eğitici manyetik bulmacalar gibi oyuncaklar çocukları bir problemi çözmek için düşünmeye teşvik eder. Deneme yanılma yoluyla hangi parçanın doğru yere oturduğunu görmek için yapboz oyuncaklarını kullanabilirler. Bulmacaları tamamlamanın daha etkili yollarını öğrendikçe ve daha fazla yaptıkça zihinleri büyür ve zamanla güçlü problem çözme becerileri geliştirmiş olurlar.

Motor gelişimlerini destekleyen oyuncaklar

Düzenli olarak oyun oynayan her çocuk motor becerilerini desteklemiş olur. Fakat eğitici ve eğlenceli oyuncaklar bu gelişimlere yardımcı olur. Eğitici oyuncaklar, motor becerileri geliştirmek ve el-göz koordinasyonuna yardımcı olmak için özel olarak tasarlanır ve üretilirler. Duyu ve motor becerilerin geliştirilmesine destek olmak için kullanılan en yaygın eğitici oyuncak, ve yapbozlardır. Yapbozlar, küçük çocukların problem çözme becerilerini öğrenmeleri ve farklı parçaları birbirine bağlamak ve bulmacayı tamamlamak için gözlerini ve ellerini kullanmayı öğrenmeye başlamaları için harika bir yoldur.

Oyun hamuru

Küçük ya da büyük herkes oyun hamuru ile oynamayı çok sever. Bu nedenle çocuklarımıza oyun hamuru alarak 2 yaş dönemini en eğitici ve eğlendirici olan oyuncak ile geçirmiş oluruz. İçinden çıkan şekilleri çoğaltıp birçok şey üretebiliriz. Çünkü oyun hamurları üretimi teşvik ederler. Üretimi teşvik etmesi ile de yaratıcılık gelişmiş olur.

Banyo oyuncakları

2 yaş grubundaki bazı çocuklar için banyo yapmak problem olabilir. Bazıları banyo yapmayı çok sevse bile itiraz edebilir. Bu nedenle banyo oyuncakları ile onları ikna etmek oldukça kolay. Onlar keyifli bir şekilde oyunlarını oynarken siz de mis gibi kokmalarına yardımcı olabilirsiniz. Üstelik banyo oyuncakları 2 yaş oyuncak çeşitleri arasında ince motor gelişimini destekleyenler arasında yer alır.

Deniz ve havuz oyuncakları

Yaz aylarında akla ilk gelen deniz, kum ve güneştir. Çocukların ilk aklına gelen ise kumla oynamak. Herkes kendi hayal dünyasında bir şeyler kurarken biz de sizlere deniz oyuncaklarının 2 yaş dönemindeki çocuklara olan faydalarından bahsedelim.

Çocuğunuz bol bol D vitamini alırken bir yandan kaba ve ince motor becerileri gelişir. Çünkü küreği kaldırır, kazar ve bir şey inşa etmek için minik parmakları ile uğraş verir.

Kinetik kum

Soğuk havalarda elbette kum ile oynayacağız. Sahildeki kumla olmasa bile kinetik kum ile oynamak da oldukça eğlencelidir. Bazı çocuklar sahildeki kumdan çok kinetik kumu seviyor. Kinetik kumun daha temiz olduğunu ve daha kolay şekil aldığını belirtiyorlar.

Hayal gücünü geliştiren oyuncaklar

2 yaş dönemindeki çocukların hayal dünyası oldukça geniştir. Bu genişliği kaybetmemek ve iyi bir şekilde kullanıp yeteneklerine yönelmek için bazı oyuncaklardan destek alabilirsiniz. Çocuklar bu dönemde ebeveynleri taklit etmeyi çok severler. Sanatsal yönleri oldukça iyidir. Bunun için beraber evcilik oynayabilirsiniz. Evciliğin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini fark eden anneler, bu oyunu daha fazla oynamaya çalışıyor. Çünkü empati kurmayı öğreniyor, dil becerilerini geliştiriyor ve sosyalleşiyorlar. İşte 2 yaş oyuncak çeşitleri içerisinden hayal gücünü geliştirenler…

Oyuncak bebek

Empati ve sosyallik için oyuncak bebek ile oynamak oldukça etkilidir. Onlara yemek yedirmek, ağlayınca bebeği uyutmak ve aynı masada yemek gibi yapılan faaliyetler ile çocuklar çok fazla şey öğrenirler.

Bebek arabası

Oyuncak bebek olunca bebek arabası da elbet olmalı. Bebek arabası çocukların hem kol kaslarına destek verir hem de çocukların kendilerini ebeveynlerinin yerine koymalarına destek verir. Bir yandan hayal güçleri gelişir. Çünkü bebek arabasını daha birçok şekilde kullanabilirler. Bazen alışveriş sepeti olur bazen de hasta evcil hayvanları taşım aracı. Yeter ki oyuncağı sevsin ve onunla oynamak istesin. Gerisi gelecek ve birçok oyun üretilecektir.

Tamir setleri

Bir şeyler tamir etmeye bayılan ya da gördüğü her şeyin nasıl yapıldığını merak eden sevgili küçük mucitlerimiz için tamir setleri alabiliriz. Hayal güçlerini geliştiren tamir setleri ile oynamak hem eğitici hem de eğlendiricidir. Üstelik el becerileri de gelişmiş olur.

Meslek oyuncakları

Çocuklarımıza mesleklerin ne olduğunu tanıtmak için meslek oyuncakları satın alabiliriz. Doktorculuk ve öğretmencilik gibi oyunlar oynayıp çocuğunuzun hayal dünyasını genişletirken bir yandan onunla eğlenebilirsiniz.

Duygusal gelişimi olumlu yönde etkileyen oyuncaklar

Eğitici oyuncakların genellikle göz ardı edilen bir faydası, duygusal ve sosyal gelişimin ilerlemesidir. Eğitici oyuncaklar genellikle çocukların fiziksel olarak yan yana oynamalarına izin verir ki bu teknolojinin sağlayamadığı bir şeydir. Çocuklar oynarken gülme, ağlama, öfke gibi sosyal ipuçlarıyla karşılaşabilir ve bu tür sosyal durumları nasıl anlayacaklarını ve bunlara nasıl tepki vereceklerini bulabilirler. Eğitici oyuncaklar genellikle paylaşmayı, sıranızı beklemeyi ve sosyal gelişimin tüm önemli nitelikleri olan liderlik becerilerini içerir.

Peluş oyuncaklar

Çocukların onlarca oyuncağı olmasına rağmen sadece peluş oyuncaklarına isim verirler. Çünkü peluş oyuncakların yeri her zaman ayrıdır. Güven duygusu verir ve asla yalnız kaldığınızı hissetmezsiniz. Kendilerini adeta bir arkadaş edinmiş gibi hisseden çocuklar için peluş oyuncaklar duygusal gelişimi olumlu yönde etkiler.

Çocuklar ilk olarak biri ile oynamayı peluş oyuncaklar ile keşfederler. Oyun sırasında tartışma çıksa dahi peluş oyuncağa bir öpücük kondurulur ve tartışma bitmiş olur.

Ahşap oyuncaklar

Dikkat gelişiminin ne kadar önemli olduğunu okul çağında anlayabiliriz. Bu nedenle okul çağına henüz daha çok erken iken çocuklarımızı hazırlayarak başarılarını arttırabiliriz. 2 yaş oyuncak seçimi için size tavsiyemiz ahşap oyuncaklara ağırlık vermenizdir. Özellikle parçalı bloklardan oluşanların çocuklara sağladığı faydalar çok fazladır. Dikkat geliştirir ve odaklanmayı arttırırlar. Üretime teşvik eder ve kafa karıştırmazlar.

2 yaşa göre oyuncak arayanlar, oyuncağın sağlam olmasına da önem verirler. Çünkü kızdıklarında ellerindeki nesneyi yere atmayı çok seven miniklere oyuncak almak bazen masraflı olabilir. Bu nedenle ahşap oyuncakları tavsiye ederiz. Çünkü yıpranmaya karşı çok dayanıklılar.

Dikkat arttıran oyuncak çeşitleri

Çocuklar sınırlı bir konsantrasyon süresine sahiptirler, özellikle yapmaktan hoşlanmadıkları bir şeyse, ilgilerini kolayca kaybederler veya bir şeylere ilgileri hemen kesilir. Zeka geliştirici oyuncaklar, matematik veya dil öğrenimi gibi sevilmeyen bir şeyi çocuk için eğlenceli bir aktiviteye dönüştürür. Eğitici oyuncaklar, çocukların öğrenmeye olan ilgisini teşvik etmeye ve oyun oynarken yeni beceriler geliştirmelerine yardımcı olur. Dikkat güçlendirici oyuncaklar arasında ilk sırada yapboz ve ahşap oyuncaklar yer alır. Bunları yazımızın içerisinde belirttik. Diğerlerini ise başlıklar halinde belirttik.

Müzik aletleri

Müzik aletleri ile oynamak hem sakinleştirir hem de dikkat güçlendirir. Çocukların hareketli yapıları nedeniyle bir şeye odaklanmaları kolay değildir. Bunu sağlamak için 2 yaş oyuncak seçimi içerisine müzik aletleri de eklemek gerekir.

Oyun hamuru

Oyun hamurunu daha birçok kategoriye ekleyeceğimizi belirtmiştik. Bunlardan biri de dikkat arttırmaya destek vermesidir. Ayrıca çocukların çocukların hayal edebilecekleri her şeyi yapmalarını sağlar.

Bloklar

Bloklar, çocuklar için temel bir unsurdur ve asla onları kimse aşamaz. Bu nedenle her çocuğun bir takım blok seti olmalıdır. Çevredeki en basit oyuncak türlerinden biridir. Daha küçük çocuklar, oyunları sayma ve temel toplama ve çıkarma ile deney yapma gibi öğrenme etkinlikleri için de kullanabilirler. Bloklar sayısız öğrenme fırsatı sunar ve çocukları meşgul eder.

Bul tak oyuncaklar

Hangi şekli nereye koyacağını bulmaya çalışırken odaklanan çocuklar bir şey başardıklarında mutlu olurlar. Mutlu olunca da tekrar yapmak isterler. Bu nedenle odaklanma süreleri artar ve dikkatlerini oyuna verirler.

Oyuncak bebek ve peluş oyuncaklar

Bu oyuncak çeşitlerinden daha öncede bahsetmiştik. Şimdi ise 2 yaş oyuncak çeşitleri arasında dikkat arttıran kategorisinde yer alıyorlar. Çocuklar oyuncak bebeklerinin, aksiyon figürlerinin ve doldurulmuş hayvanların gerçek insanlar veya hayvanlarmış gibi davranmayı severler. Bu onlara saatlerce eğlence sağlayabilir. Hatta her biri için farklı sesler çıkararak iki veya daha fazla kişiyle oynayabilirler. Bu sadece onlar için değil, sizin için de eğlencelidir. Çünkü çocuğunuzun eğlendiğini ve öğrendiğini görmek her ebeveyni mutlu eder.

2 yaş çocuk için oyuncak arayanlar için seçimlerini kolaylaştırmaya çalıştık. Oyuncaklarla oynamanın çocuklar için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Ayrıca doğru oyuncak seçimi üzerinde durduk. Unutmayın ki, oyuncaklar ne kadar faydalı olsalar da çocuğunuzun gelişimine uygun değilse, onun ilgisini çekmiyorsa ve eğlenceli değilse, kenarda duran gereksiz bir eşya olarak kalacaktır. Yığınla birikmiş çok fazla oyuncak yerine ahşap oyuncaklar gibi çok yönlü olarak oynanabilecek uzun ömürlü ve dayanıklı olanları seçmemiz gerekir. Oyuncakların sadece eğitici yönlerine odaklanmak doğru bir davranış değildir. Bununla birlikte oyuncakları güvenli bir yerden almak için https://www.otoys.com.tr/ gibi kaliteli firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.