85 milyonu etkileyecek karar gece yarısı sessizce Resmi Gazete’de yayımlandı! Yüzde 58 zam geldi

85 milyonu etkileyecek karar gece yarısı sessizce Resmi Gazete’de yayımlandı! Yüzde 58 zam geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında yüzde 58 oranında zam geldiği açıklandı. Zam 85 milyon vatandaşı etkileyecek...

85 milyonu etkileyecek karar gece yarısı sessizce Resmi Gazete’de yayımlandı! Yüzde 58 zam geldi - Türkiye enflasyonda yaşanan yükseliş nedeniyle adeta zam yağmuru yaşanmasına neden olurken bu zamlara bir yenisi daha eklendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Karar kapsamında 2023 yılı yenidne değerleme oranı yüzde 58.46 oranında zamlandı. Söz konusu oran trafik cezalarından emlak vergisine, motorlu taşıtlar vergisinden idari para cezalarına kadar pek çok tutar bu oranda zamlandı.

2024 YILI YENİDEN DEĞERLEME ORANI NE KADAR, YÜZDE KAÇ ZAM GELDİ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 554)

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir. Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2023 yılı için % 58,46 (elli sekiz virgül kırk altı) olarak tespit edilmiştir. Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanmış olan Tebliğler de yürürlükte bulunmaktadır. Tebliğ olunur.

resmi-gazete.jpg

Söz konusu oranın kesinleşmesi ile ne yazık ki pek çok ürün ve hizmette zam yapılmış oldu. 85 milyon vatandaşın tümünü indiren vergiler, idari para cezaları ve bazı ücretler bu oranda arttırılacak.

x

Yeniden değerleme oranı resmen yürürlüğe girerken vatandaşlar artık vergilerini ve idari para cezaları ile devletin belirlediği bazı ücretleri bu rakam üzerinden zamlı olarak ödeyecekler. Yeniden değerleme oranı yüzde 58.46 olarak uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.