ABD ve Kuzey Kore Arasında Soğuk Temas

ABD ve Kuzey Kore Arasında Soğuk Temas

Uzun bir süredir balistik ve nükleer füzeleri denemek ve daha ilerletmek adına birçok kez füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu tutumunun devam etmesi durumunda ABD tarafından yapılan açıklamada askeri gücü devreye sokabileceklerini...

Uzun bir süredir balistik ve nükleer füzeleri denemek ve daha ilerletmek adına birçok kez füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu tutumunun devam etmesi durumunda ABD tarafından yapılan açıklamada askeri gücü devreye sokabileceklerini ifade ettiler. Kuzey Kore tarafından yapılan son füze uçuş denemesi tamamı ile BM Güvenlik Konseyi yasağını deler nitelikte idi. ABD ‘nin BM Büyükelçisi Haley’in yaptığı açıklamaya göre, bu durumdan rahatsızlık duyulduğu ve daha katı yaptırımları içeren bir tasarıyı Birleşmiş Milletler’ e sunacaklarını bildirdi.

BM Büyükelçisi Haley sözlerine şunları da eklemiştir. Kuzey Kore’nin bu tutumu karşısında ülkelerini ve dost ülkeleri korumak adına ellerinden ne geliyor ise yapabileceklerini fakat en son çare olan ve oldukça güçlü durumdaki askeri güçlerini kullanmayı şuan tercih etmediklerini de sözlerine eklemiştir. Fransa BM Büyükelçisi tarafından yapılan açıklamada BM’ e ABD tarafından verilecek olan bu tasarıyı tamamen desteklediklerini bildirmişlerdir. Aynı şekilde Rusya’dan Kuzey Kore’nin yaptığı füze fırlatması durumunu kınadıklarını ve onaylamadıklarını içeren bir bildirim gelmiştir.

Kuzey Kore tarafından yapılan en son füze fırlatım işlemi sonrasında, düşen füze Japon Denizinde ortaya çıkmıştır. ABD tarafından yapılan açıklamada, bu füzenin uluslararası bir füze olduğunu bildiren bir yayınlama yapılmıştır. 1976 senesinde başlayan Kuzey Kore füze deneme ve geliştirme çalışmaları ardı ardına devam etmekte ve günümüzde hala deneme atışları gerçekleştirmektedirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.