AIDS Yaşı 15’e Düştü

AIDS Yaşı 15’e Düştü

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan AIDS’in daha küçük yaşlarda görülebiliyor olması dikkat çekti. Artık, AIDS yaşı neredeyse 15’e düştü. Bilhassa 15-19 yaş arası gençlerde artış gösterdiği bilinen AIDS konusunda,...

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan AIDS’in daha küçük yaşlarda görülebiliyor olması dikkat çekti. Artık, AIDS yaşı neredeyse 15’e düştü. Bilhassa 15-19 yaş arası gençlerde artış gösterdiği bilinen AIDS konusunda, uzmanlar uyarıda bulundu. AIDS yaşının bu kadar düşmesinin, oldukça kötü bir durum olduğu ve git gide daha da yayılacağı düşünülüyor. Bu nedenle de, cinsel ilişkide önlemlerin alınması gerektiği ile ilgili konuşuluyor.

Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı İstatistik Verileri’ne bakıldığında, HIV virüsünün 15-19 yaş arası gençlerde hızla yayıldığı görülüyor. Virüs, yıldan yıla katlanarak artıyor. 2011 yılında, 15-19 yaş arası gençlerde 8, 19-24 yaş arasındaysa 62 kişide HIV saptanmıştı. 2016 yılında ise, 15-19 yaş aralığında 49 ve 19-24 yaş aralığında 276 kişide HIV saptandı. Ancak, henüz tanı konulamayanların da olabileceği dolayısıyla HIV virüsünün daha fazla kişide görülebileceği söylendi. AIDS sorunu sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada etkili oluyor. Tahminlere göre, 15-19 yaş aralığında her saatte 29 çocuk HIV virüsü kapıyor.

1999 doğumlu lise öğrencisi K.A 2016 yılının ekim ayında HIV pozitif olduğunu öğrendi ve büyük itiraflarda bulundu. 13-14 yaşlarında cinsel eğilimini fark etti ve cinsel hayatını aktif bir şekilde yaşadı. K.A, karın ağrıları sebebiyle yapılan kan tetkikleri sonucunda AIDS’e yakalandığını öğrendi. Bununla büyük bir şok yaşadı, pişmanlıklarını dile getirdi ve “Keşke lisede cinsel eğitim alsaydım.” Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.