Ales Sınavı Sonuçları Bayramdan Sonraya Kaldı

Ales Sınavı Sonuçları Bayramdan Sonraya Kaldı

Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı giriş sınavı 7 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşmişti. Öğrenciler 4 yıllık emeklerine birde yüksek lisans eğitimini eklemek için bu sınava girmek istemektedirler. Gecelerini...

Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı giriş sınavı 7 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşmişti. Öğrenciler 4 yıllık emeklerine birde yüksek lisans eğitimini eklemek için bu sınava girmek istemektedirler. Gecelerini gündüzlerine katıp aylarca hatta bazen yıllarca bu sınava hazırlanmaktadırlar. Kimisi çalışırken bu sınava hazırlanmakta, kimisi ise iş hayatına adım atmadan bu sınavı kazanmak için aylarca, yıllarca kazanana kadar çaba göstermektedirler. 4 yıl okul okuduktan sonra tekrar üniversite giriş sınavı gibi bir sınava tabi tutulmak öğrencilerin canını sıkmaktadır. Üniversite bittikten sonra bir daha bu stresle karşılaşacak olmak hem korku hem tedirginlik hem de emeklerinin boşa gitmesinden korkmaktadırlar.

Adaylar kimi zaman çok çalışmalarına rağmen heyecan sebebiyle istedikleri puanı yapamaz, hak ettikleri yerde olamazlar. Kimi zaman da aksilikler çıkar, geç kalabilirler, yolda trafik olabilir yani engeller çıkabilmektedir. Bu sebeple lisans öğrencileri de 4 yılın yine bir sınava bağlı olmasından şikâyetçi olduklarını her yıl dile getirmektedirler. Ancak bu karar onların isteğine göre şekillenmemektedir. Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezleri her yıl, yılda 2 kere olmak koşuluyla akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavını düzenlerler. Birinci oturum bahar döneminde, ikinci oturum ise güz döneminde yapılmaktadır. Adaylar eğer girmek isterlerse iki oturuma da hazırlanıp girebilmektedir. Bu sınavın geçerlilik süresi yaklaşık olarak iki yıldır. Bu iki yıl süresinde dört tane oturuma girip en yüksek puanınızla tercih yapabilirsiniz.

7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı sonuçları açıklandı. Merakla beklenen sonuçları artık öğrenebilirsiniz. Öğrencilerin her gün merakla bekledikleri o sonuçlar artık açıklandı. Şimdi ise tek yapmaları gereken puanlarının istedikleri bölüme tutup tutmadıklarına bakmaktır. Yani lisansüstü bir yere yerleşip yerleşemedikleri kontrol ettikten sonra bu sınavında yankıları ortadan kalkacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.