ANITKABİR’DE YAPILAŞMA - Son Dakika Samsunspor Haber

ANITKABİR’DE YAPILAŞMA - Son Dakika Samsunspor Haber

27 Ekim 2021 - 22:07

ANITKABİR’DE YAPILAŞMA

ANITKABİR’DE YAPILAŞMA
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2017 - 9:20

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Anıtkabir korumayı sağlayan imar planında değişiklik yaptı. Bu plan ile Anıtkabir arazisine dahil olan yerlerde konut yapımına olanak sağlanıyor.

Daha önceden yapılan planlarda şahsa ait olan alanların kamulaştırılarak, Anıtkabir alanı ile birleştirilmesi gündeme gelmişti. Yeni yapılan planda ise bu hüküm kaldırılarak, Anıtkabir alanına katılması gereken bölüm, konut alanı olarak ilan ediliyor. Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün bulunduğu otuz yedi bin dokuz yüz altmış metrekarelik alanda ise 12,50 yüksekliğinde yapılaşmaya izin veriliyor. Yapılan bu değişikliğe TMMOB Ankara şubesi başkanı Tezcan Karakuş Candan’dan büyük tepki geldi. Candan, “Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır, her ne amaçla olursa olsun, yapılaşmaya açılamaz. Cumhuriyet dönemi ile hesaplaşan ve bir gecede İller Bankası’nı, Marmara Köşkü’nü, yeni Cumhuriyet ideolojisinin temsil mekanlarını yıkanlar şimdi de Anıtkabir’e yöneldi.” Diyerek tepkisini açıkladı. Candan ayrıca şu açıklamaları yaptı:

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.05.2016 tarihinde Anıtkabiri Koruma amacıyla yapılan imar değişikliklerine ilişkin meclis kararı bir yıl sonra askıya çıktı. Yapılan plan değişikliği yeni bir yapılaşmayı öngörüyor. Anıtkabir, tüm ulusa ait bir alandır, hangi amaçla olursa olsun yapılaşmaya açılamaz. Daha önceki planlarda şahsa ait alanların da kamulaştırılarak Anıtkabir alanıyla birleştirilmesi hükmü ortadan kaldırılarak, Anıtkabir alanına katılması için gereken bu alanın konutlaşma alanı olarak kullanılabilmesi kararı getirilmiştir. Bu hüküm plan değişikliği yapılarak çıkarılmıştır.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.