Arabası olanlar için duyuruldu! Bu durumu farkeden kişilere 950 TL geri ödeme yapılacak

Arabası olanlar için duyuruldu! Bu durumu farkeden kişilere 950 TL geri ödeme yapılacak

Arabası olan vatandaşlar için yeni bir emsal karar gelmiş durumda. O durumu yaşayanlar 950 TL geri ödeme alabilir.

Otomobil sürerken zaman zaman trafik kurallarını ihlal ederek vatandaşlar bazı para cezaları alabiliyor. Bu kuralların birçoğu vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmakta. Fakat bazı durumlarda bu cezalara itiraz edilebiliyor. Gaziantep'te yaşanan durum sonrasında o kişiye 950 TL geri ödeme yapıldı.

Gaziantep'te sürücülerle ilgili önemli bir kararın olduğu bildirildi. Bir vatandaş, araçta seyir halindeyken telefonla görüşme yaptığı gerekçesiyle kesilen trafik cezasına itiraz etti. Vatandaşın itirazı sonucunda mahkeme, ceza tutanağında herhangi bir görsel delil olmadığı gerekçesiyle cezanın iptaline karar verdi.

Mahkemeden Emsal Karar

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir durum nedeniyle vatandaş mahkemeye dava açtı. Haksız yere ceza yediğini iddia eden vatandaş kesilen cezanın geri ödenmesi için mahkemye başvurdu. Mahkeme, vatandaşın araç kullanmış olabileceğini kabul etti, ancak telefonla görüşme yapmadığını yaptığı araştırmalar sonucunda tespit etti. Ayrıca, ceza tutanağında somut bir görsel delilin bulunmadığı belirtildiğinden cezanın haksız olduğuna karar verildi ve iptal edildi.

surucu.jpg

Bu karar, bir avukat olan İmam Akgün Çuhadaroğlu tarafından da değerlendirildi. Çuhadaroğlu, geçtiğimiz yıl aracıyla seyir halindeyken telefonla konuştuğu gerekçesiyle trafik cezası aldığını öğrendiğini ifade etti. Ancak ceza tutanağında herhangi bir görsel delil olmadığını fark edince itiraz hakkını kullandığını belirtti. Mahkemenin de itirazı kabul ederek cezanın iptaline karar verdiği ifade edildi.

Bu durumda, vatandaşlara ceza makbuzlarını aldıklarında fotoğraf veya video kaydının olup olmadığını kontrol etmeleri ve somut delil olmadığı durumlarda Sulh Ceza Mahkemelerine başvurmaları öneriliyor. Mahkemelerin bu tür cezaların iptalini kabul ettiği belirtiliyor. Fakat durumun kötü şekilde kullanılmaması gerektiği de vatandaşlara uyarıldı. Trafik cezalarının çoğunluğu vatandaşların can ve mal güvenliğinin riske girmemesi için yapıldığı belirtildi. Bu nedenle trafikte belirlenen kurallara uyulması oldukça önemli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.