Arsa’ da Köprü Faktörü

Arsa’ da Köprü Faktörü

                                                              1915 Çanakkale Köprüsü...

                                                              

1915 Çanakkale Köprüsü yapıma başlandıktan sonraki yıllar içerisinde, çevresinde bulunan bütün arsaların değerini yirmi kat kadar artırdığı gözlenirken, çevresinde bulunan dairelerin fiyatlarını ise beş misli artırdığı saptanmaktadır.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Sayın Maya’ da bu gelişmeleri fark ederek bir takım faaliyetlerde bulunmuştur. Buna göre 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lâpseki ile Gelibolu’yu birbirine bağlayacağı bilinmektedir. Bu köprünün temelleri atıldıktan sonraki seyreden üç yıl içerisinde çevre arsa ve konut fiyatlarına katkısı yadsınamaz derecede artış gösterdiği saptanmıştır. Konum olarak ayrı bir özelliğe de sahiptir 1915 Çanakkale Köprüsü. Coğrafi açıdan Çanakkale’de yapılan ilk köprü olma özelliğidir. 18 Mart’ ta temelleri atılan bu köprü çevresinin oldukça talep edilen mekânlar arasına girdiği gözlenmektedir. Tekirdağ da dâhil olmak üzere İstanbul ve Balıkesir şehirlerinden geçen bir yol akışı içerisinde dâhil olacağı beklenen Çanakkale Köprüsü bulunduğu muhit için oldukça önem arz etmektedir. Bu yüzden gayrimenkul piyasası açısından harekete neden olan önemli etmenlerden olmaktadır.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün neden olduğu bu hareket için, TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Sayın Maya’ nın yaptığı açıklamaya göre bu hareketliliğin sadece son dönemlerde kaydedilmediğini belirtmektedir. Köprü çevresinde bulunan konut ve arsaların yoğun olarak üç yıldan beri değer kazandığı fakat genel olarak bakıldığı takdirde ise bölgede yer alan arsaların on yıl önceden değerlenmeye başladığının altını çizmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.