Asgari ücret zam talebi vatandaşın canını sıktı! İTO Başkanı Avdagiç konuştu

Asgari ücret zam talebi vatandaşın canını sıktı! İTO Başkanı Avdagiç konuştu

İş dünyasının zam talebiyle ilgili de açıklama yapan Şekib Avdagiç "Asgari ücret artış oranına ilişkin beklentimiz, ilk 6 ayın TÜFE'si dikkate alınarak yapılması yönündedir" dedi.

Asgari ücreti belirleme noktasında ortaya çıkacak rakamlar vatandaşlar tarafından merakla takip edilirken İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç konuyla ilgili açıklamalarıyla gündeme geldi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye'de asgari ücretin TL bazlı belirlenmesi gerektiğini belirterek, iş dünyasının yabancı para birimi üzerinden belirlenmesini uygun görmediğini dile getirdi.

İş dünyasının zam talebiyle ilgili de açıklama yapan Şekib Avdagiç "Asgari ücret artış oranına ilişkin beklentimiz, ilk 6 ayın TÜFE'si dikkate alınarak yapılması yönündedir" dedi. TÜİK'in verilerine göre TÜFE ilk 5 ay için yüzde 15.26 seviyesinde gerçekleşirken geriye sadece Haziran ayı enflasyon oranının açıklanması kaldı.

İŞ DÜNYASINDAN ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'muzda çalışmalara başlıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu. Milyonlarca asgari ücretli çalışan vatandaşın gözleri ise belirlenecek yeni asgari ücret rakamına çevrildi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise asgari ücrette artışın TL bazlı olarak belirlenmesi gerektiğine değinirken "İş dünyamız, Türkiye sınırları içinde geçerli olacak bir ücreti, yabancı para birimi üzerinden belirlemeyi kesinlikle uygun görmemektedir. Türkiye'nin bunca yıldır oluşturduğu kendi sistemi ve kendi geleneği bulunuyor. Yeni asgari ücretin de bugüne kadarki metodolojilere uygun şekilde tespit edilmesini bekliyoruz. Asgari ücret artış oranına ilişkin beklentimiz, ilk 6 ayın TÜFE'si dikkate alınarak yapılması yönündedir. Böylece çalışanların enflasyon karşısında korunması gerçekleşmiş olacaktır. Asgari ücrete ilave olarak da ücretlilerimizin gelir vergisi dilimleri, yapılan artış dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir. Çalışanlarımızın geliri bu düzenlemelerin devreye girmesiyle korunmuş olacaktır." dedi.

''İŞVEREN ÜZERİNDE KÜLFET''

İşveren açısından konuya dikkat çeken Başkan Avdagiç "Çalışanın eline geçen miktarın işverene maliyeti açısından bakıldığında, şunu görüyoruz; maliyet oranı, Türkiye'de OECD ortalamasının üzerindedir. Kısa zamanda OECD ortalamasına uygun hale getirilmesini bekliyoruz. Dolayısıyla asgari ücret üzerindeki gelir vergisi oranları düzenlenerek asgari ücretin iyileşmesi sağlanmış olacaktır" ifadelerine yer verdi.

İşverenler üzerinde yaratılan külfeti dile getiren Avdagiç "Hem kıdem tazminatı hem de sigorta üst limitiyle ilgili bir tabanımız var. Her ikisi de işverenler üzerinden çalışanlara ciddi külfet getiriyor. Söz gelimi, SGK üst sınırı, asgari ücretin 5 katı uygulanıyordu. Bu oranı kademeli olarak 7,5 kata yükselterek 75 bin lira olarak uyguluyoruz. Bu şu anlama geliyor; 75 bin lira brüt ücret alan bir çalışan, işveren payı dahil olmak üzere aldığı ücretin üçte biri kadar devlete SGK primi ödüyor. Bu makul olmayan bir rakamdır. Bu sebeple iş dünyası olarak, SGK üst limit çarpanının evvelki oranlara çekilmesini bekliyoruz. Aynı şekilde kıdem tazminatı tavanının da asgari ücrete bağlı olmaktan çıkartılıp enflasyon oranında yükseltilmesini istiyoruz. Bu yaklaşım sosyal adaleti tesis edecek bir yaklaşım olacaktır." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.