Asgari ücret zammı belli oluyor! TBMM kararı onayladı!

Asgari ücret zammı belli oluyor! TBMM kararı onayladı!

Asgari ücret zammı belli oluyor! TBMM kararı onayladı!

Türkiye'de asgari ücretle ilgili heyecanlı bir dönem kapıda! Temmuz zammının ardından net 11.402 liraya çıkan asgari ücret, şimdi 2023 zammıyla gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, enflasyonu gözeterek yapılan zammın bir kereye mahsus olacağını belirtti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Türk-İş ve TİSK temsilcileriyle bir araya gelerek enflasyon ve geçinme endekslerini göz önünde bulundurarak yeni bir rakam üzerinde uzlaşmaya çalışacak. Peki, asgari ücret ne kadar artacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 15 üyesiyle birlikte belirlenecek takvim doğrultusunda toplantılarını gerçekleştirecek. İlk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak ve takvim belirlenecek. İkinci toplantı Türk-İş'te, üçüncü toplantı ise TİSK ev sahipliğinde gerçekleşecek. Uzlaşı sağlanırsa, karar toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda düzenlenecek. İkinci toplantıda işçi tarafı, Türk-İş temsilcisiyle beklentilerini dile getirecek. Yıl sonu enflasyon tahminleri, asgari ücret zammını etkileyecek önemli bir faktör. İşçi tarafının beklentileri, artan enflasyon ve geçim şartlarına göre şekillenecek.

Üçüncü toplantıda işveren tarafını temsil eden TİSK, kendi beklentilerini dile getirecek. İşverenler, maliyetler ve iş dünyasının genel durumuyla ilgili endişelerini paylaşacak. Uzlaşı sağlanması için taraflar arasındaki diyalog bu aşamada kritik önem taşıyacak.

Son toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşecek ve asgari ücret belirlenecek. Uzlaşının olması durumunda süreç erken tamamlanacak ve yeni asgari ücret kamuoyuyla paylaşılacak.

Belirlenen yeni asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı, staj ücretleri, genel sağlık sigortası primleri, askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanma tutarlarında değişiklikler bekleniyor. Yıl sonu enflasyon tahminleri doğrultusunda, asgari ücret zammının %40-50 arasında olması öngörülüyor.

Türkiye'de asgari ücretle ilgili süreç başladı ve beklentiler yüksek. 2023 zammıyla birlikte, işçi ve işveren temsilcileri arasındaki diyalogun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Belirlenecek rakam, sadece asgari ücreti değil, birçok sosyal ve ekonomik faktörü etkileyecek. Türkiye, yeni bir asgari ücret dönemine hazırlanıyor, beklentiler yüksek, gözler toplantılardan çıkacak sonuçta.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.