Ayaklardaki bu belirti çürüyen o organın işareti! Hemen kontrol edin

Ayaklardaki bu belirti çürüyen o organın işareti! Hemen kontrol edin

Vücudumuzun en önemli ve hayati işlevlere sahip olan organların başında gelen karaciğerimizde işler yolunda gitmediği zaman birtakım belirtilerle karşılaşabiliyoruz.

Karaciğer, vücudumuzun en önemli organları arasında yerini alıyor. Vücutta yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu zaman genellikle farklı bölgelerimizde kendini belirti olarak gösterebiliyor. Vücuttaki atıkların kanda ayrıştırılmasına yardımcı olan karaciğerin en temel görevi yediklerimizi enerjiye dönüştürmek.

AYAKLARA BAKMAK YETİYOR

Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dr. Eric Berg, yaptığı değerlendirmesinde ayaklarda olabilecek bazı belirtilere karşı uyardı. Vücudumuzda işlerin yolunda gidip gitmediğini anlayabilmek için ayaklarımıza bakmamız gerektiğini ifade eden uzman isim YouTube’de paylaştığı videosunda, "İçeride neler olup bittiğini anlamak için vücudun belirli bölgelerine, özellikle de ayağa bakarak birçok ipucu elde edebilirsiniz" ifadesini kullandı.

AYAKLARDAKİ LEKELER

Uzman isim, yaptığı değerlendirmesinde ayaklardaki kırmızı ve kahverengi lekelerin genel olarak şeker hastalığı ile ilişkili olabileceğini belirtti. Aynı zamanda bu lekeler karaciğer hastalıklarına da işaret edebilir. Bunun sebebini ise uzman isim şu şekilde açıklıyor: Vücutta hepatit, siroz ya da karaciğer yağlanması varsa vücudun dolaşım sisteminde bir bozukluk olduğu tahmin edilebilir. Bu durumda da ayaklarda kırmızı ve pas renklerine benzeyen lekeler ortaya çıkabilir.

KAŞINTI HİSSİ

Uzman ismin değerlendirmesine göre ayaktaki kaşıntı hissinin genellikle karaciğerle bağlantısı olabilir. Safranın çok kalın olmasından dolayı kayaklarda kaşıntı hisse çıkabilir. Dr. Berg, açıklamasında direkt olarak şu ifadeleri kullanıyor: "Kandan dokulara geri dönüyor ve bu da kaşıntı olarak ortaya çıkabiliyor. Ayaklarında şiddetli bir kaşıntı olsa da birçok insan arada bağlantı kuramıyorlar. Sorun muhtemelen ayakta değil, karaciğerde. Ancak ayakta büyüyen bir mantar da olabilir. Karaciğer problemi olan kişilerin sadece ayaklarında değil, ayak tırnaklarında da mantar enfeksiyonları daha fazla görülüyor”

AYAKTAKİ ÇATLAKLAR

Atak bileklerinin çevresinde örümcek benzeri damaların görülmesi ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Dr. Berg, karaciğer östrojeni düzenleyemediğinde damarlar daha da genişlemeye başlar. Bu durumda belirtiler en çok ayak bilek ve topuk çevrelerinde görülebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.