Babadan dededen kalma hisseli tapusu olanlar dikkat! Bunu yapmayanlar tapusunu kaybedebilir

Babadan dededen kalma hisseli tapusu olanlar dikkat! Bunu yapmayanlar tapusunu kaybedebilir

Miras yoluyla bölünen gayrimenkuller, ortak mülkiyet tapusu olarak kaydedilir. Ortak mülkiyet tapusunun sorunsuz bir şekilde tek malikli bağımsız tapuya dönüştürülmesi çok önemlidir, ancak bazı şartları gerektirir.

Toplumumuzda çok önemli olan gayrimenkul ile tapu sahipleri için önemli bir teminat ve belgedir.

Bazı durumlarda, özellikle mülkün miras yoluyla bölünmesi durumunda bu, ortak mülkiyet senedi olarak kaydedilir. Ortak mülkiyet tapusu, birden fazla malikin menfaatinin olduğu, genellikle aile içinde veya miras yolu ile ortaya çıkan bir mülktür. Ortak mülkiyet tapusunun sorunsuz bir şekilde bağımsız şahıs tapusuna dönüştürülmesi çok önemlidir ancak bunun için bir takım şartlar gerekir.

Ortak mülkiyetten bağımsız tapuya geçiş, hissedarlar arasında güçlü bir anlaşma ve aynı zamanda işbirliği gerektiriyor. Ancak işlem tamamlandıktan sonra mülk sahibi daha fazla hak daha fazla özgürlüğe sahip olacak ve mülkü daha kolay yönetebilecektir. Bu dönüşüm, mülkün sorunsuz ve ayrıca verimli kullanılmasını sağlar ve gelecekteki satış veya devir işlemlerini kolaylaştırır.

Babadan dededen kalma hisseli tapusu olanlar dikkat

Miras yoluyla ortak tapu nasıl oluşturulur?

Miras yoluyla bölünen gayrimenkuller genellikle kardeşler veya anne veya babadan miras kalan mirasçılar arasında paylaştırılır. Bu, her mirasçının mülkün bir kısmına sahip olduğu ve ortaklar arasındaki mülkiyet oranının aynı veya farklı olabileceği anlamına gelir.

Ancak bu müşterek tapuların sahipleri bu mülkiyet paylarından tam olarak yararlanamamakta veya mülkü sorunsuz bir şekilde satamamaktadır. Hisse senedi sahipliği, tüm hissedarlar arasında bölünmüş olsa bile, hisselerin mülkiyetteki durumunu yansıtır.

HİSSELİ TAPUYU MÜSTAKİL BİR TAPUYA ÇEVİRME

Mülkün ortak mülkiyetini içeren bir işlem durumunda, tapu dairesiyle iletişime geçilmelidir. Ancak bu geçiş belirli koşulları içerir ve dikkatli yönetilmesi gerekir. Paylaşılan bir başlığı ayrı bir başlığa dönüştürmek için izlenecek adımlar şunlardır:

1. Hissedarlar arasındaki anlaşma

İlk olarak, tüm hissedarların mülkiyetin bölünmesi konusunda tam bir anlaşmaya varmaları gerekir. Bu sözleşme yazılı olmalı ve hisselerin nasıl dağıtılacağını açıkça belirtmelidir.

2. Gayrimenkul paylaşıma uygun olmalı

Müşterek tapu senedinin ayrı tapuya dönüştürülebilmesi için söz konusu taşınmazın fiziksel olarak ortak kullanıma uygun olması gerekmektedir. Örneğin tek ailelik bir ev ortak kullanıma uygun olabilir ancak bir mülk ayrı mülklere bölünmeye uygun olmayabilir.

3. Başvurunun Tapu Siciline sunulması gerekmektedir

Tüm hissedarların tam muvafakat beyanı için Tapu Siciline başvurması gerekmektedir. Söz konusu başvuruda müşterek tapunun ayrı bir tapuya dönüştürülmesinin talep edilmesi gerekmektedir.

4. Tüm hissedarların katılması zorunludur

Paylaşılan bir tapuyu dönüştürmek için tüm ortakların Tapu Siciline gitmesi gerekir. Hissedarın mahkemeye çıkmaması durumunda, bir avukat veya temsilcisi aracılığıyla Tapu Siciline görünmesi gerekir.

5. İşlem tamamlanır ve ayrı bir tapu düzenlenir

Başvurunun kabul edilmesi halinde Tapu Müdürlüğü gerekli formaliteleri gerçekleştirecek ve her ortağa ayrı ve bağımsız bir tapu verilecektir. Şu anda gayrimenkuller bölünmemiş olup tamamen ayrı tapulara sahip kişilerin mülkiyetindedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.