Bakan Bozdağ açıkladı: 'Kira artışı ile ilgili kanun teklifimiz hazır'

Bakan Bozdağ açıkladı: 'Kira artışı ile ilgili kanun teklifimiz hazır'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan yeni açıklamada, kira artışı ile ilgili taslak kanun teklifinin hazır olduğu belirtildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa'da gazeteciler tarafından sorulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kira artışıyla ilgili açıklamasının hatırlatması sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Yeni kanun taslağının hazır olduğunu belirten Bakan Bozdağ, yeni düzenlemeyle birlikte fahiş kira artışının önüne geçilmek istendiğini vurguladı.

"Hazırlıklarımız Tamam"

Gazeteciler karşısında açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; "Taslak kanun teklifi çalışmamız tamamlanmış durumdadır. Seçim bitti, parlamento faaliyete geçtikten sonra inşallah bu kanun teklif taslağını, yasalaşması dileğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti grubuna ve parlamentoya ileteceğiz. Ve akabinde yasalaşma süreci gerçekleşecektir. Şu anda hazırlıklarımız tamam. Adımımızı parlamento faaliyete geçtikten sonra süratle atacağız. Ara buluculukla ilgili düzenleme biliyorsunuz daha önce çıktı ve şu anda yürürlükte. Kira ihtilaflarının mahkemeye gitmeden ara buluculuk marifetiyle çözülmesi hem bizim kültürümüze hem bizim medeniyetimize hem de komşuluk anlayışımıza daha uygun düştüğü için biz kira ihtilaflarında da mahkemeden önce arabuluculuğu şart koşan bir yasal değişiklik yaptık. Şu anda bu değişiklik de yürürlükte. Bu da elbette meyvelerini verecektir.

Fahiş kira artışları karşısında vatandaşlarımızı korumak, öte yandan mülk sahiplerinin de hak ve hukukunu koruyarak her iki tarafı koruyan dengeli ve herkesin kabul edeceği, vatandaşlarımızın doğru diyeceği bir adımı önümüzdeki dönemde de artıracağız. Çünkü bazı düzenlemeler yaptırımı olmadığı takdirde etkinliği azalıyor. Kira artışlarının yüzde 25 ile sınırlayan, temmuz ayında sona erecek düzenlemeye bir müeyyidesi yasalarda yok. O nedenle yeni dönemde bu konuyla ilgili özel bir müeyyide düzenlemesi de getireceğimizi buradan ifade etmek isterim. Bizim hazırlıklarımız dediğimiz gibi tamam. Parlamento faaliyete geçtikten sonra da bunların yasalaşma süreci inşallah başlayacak." ifadelerini kullandı.

bekir3.jpg

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte fahiş kira artışının önüne geçerken aynı zamanda ev sahiplerinin de haklarının doğru şekilde korunacağını Bakan Bozdağ açıkladı. Yapılacak yeni düzenlemenin seçimin bitmesinin ardından meclise sunulacağı aktarıldı. Temmuz'da bitecek olan kira artışının yüzde 25 sınırlaması sonrasında yeni yapılan düzenlemeyle birlikte vatandaşların haklarının korunacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum