Balaçlılar da YÖREKENT’li oldu..

Balaçlılar da YÖREKENT’li oldu..

Hemşeri derneklerinin kendi kültürlerini Atakum’da yaşatabilmeleri için hayata geçirilen Yörekent projesinde Balaçlılar Derneğiyle protokol imzalayan Başkan Taşçı, “Yörekent ile kültürel zenginliklerimizi koruma altına alıyoruz” dedi.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’nın 55’te 55 sözü içerisinde yer alan Yörekent Projesinde Balaçlılar ile protokol imzalandı. Balaçlılar Derneği Başkanı İsa Taner ve yönetim kurulu ile Atakum Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda bir araya gelen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Yörekent projesi ile farklı kültürleri ilçemizde yaşatarak, kültürel zenginliklerimizin yok olmasını önlüyoruz” ifadelerini kullandı.

Atakum İlçesinin farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir aile olduğunu ifade eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum’u evimiz, Atakumluları da ailemiz olarak görüyoruz. İlçemiz Karadeniz Bölgesinin en hızlı nüfus artışına sahip ilçesi. İlçemiz, ülkemizin dört bir yanından farklı kültürlerin gelerek, burada yaşamak istemesiyle birlikte aldığı göçle her geçen gün daha da büyüyor. Bu anlamda Atakum Belediyesi olarak ilçemizde faaliyet gösteren hemşeri derneklerini önemsiyoruz. Kendi kültürlerini Atakum’da yaşatmaları ve kültürel zenginliğimizi artırmalarını istiyoruz. Bu isteğimizden de hareketle Yörekent projemizi hayata geçirerek, talep eden hemşeri derneklerine bedelsiz arsa tahsisi gerçekleştiriyoruz. Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Samsun Mübadele Derneği işbirliğiyle ilk kazmayı mübadil hemşerilerimiz vurmuş oldu. Rizeliler ve Artvinliler derneklerinden sonra bugün de Balaçlılar Derneğiyle protokol imzalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Atakum Belediyesi olarak Balaçlılar Derneğine tahsis ettiğimiz 8 dönümlük arazi üzerinde hayata geçirilecek proje ile Balaçlılar, kendi kültürlerini yaşatacak” dedi.

Hemşeri derneklerine verdiği desteklerden dolayı Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya teşekkür eden Balaçlılar Derneği Başkanı İsa Taner, “Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, ilçede farklı kültürlerin bir arada kendi kültürlerini yaşatmasını önemsiyor ve bu anlamda kendisinden talep edilen her türlü desteği sağlıyor. Balaçlılar Derneği olarak bizim de Yörekent projesi kapsamında arazi talebimiz oldu. Bugün burada 8 dönümlük arazinin derneğimize tahsisini içeren ortak proje anlaşmasını imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hayata geçireceğimiz projede eğitim merkezleri, sportif alanlar, çocuk oyun alanları, etkinlik alanları ve sosyal donatı alanları oluşturacağız. Bu proje ile Balaçlılar olarak kendi kültürümüzü yalatacağımız gibi, Atakum ilçesine güzel bir sosyal alan da kazandırmış olacağız. Yapımı bittiğinde projemizin, Balaç ve Atakum’un tanıtımına büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Yörekent projesi için Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.