BATONİK BAHÇE DEĞİL BETON BAHÇESİ OLDU - Son Dakika Samsunspor Haber

BATONİK BAHÇE DEĞİL BETON BAHÇESİ OLDU - Son Dakika Samsunspor Haber

12 Eylül 2022 - 22:32

BATONİK BAHÇE DEĞİL BETON BAHÇESİ OLDU

BATONİK BAHÇE DEĞİL BETON BAHÇESİ OLDU
Son Güncelleme :

12 Eylül 2022 - 14:18

Atakum’da yurttaşların yıllarca nefes aldığı sahildeki son yeşil bölgelerden biri olan Deniz Kafe, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hukuksuz biçimde devam eden inşaat çalışması ile henüz sona ermeden beton yığını haline geldi.

Atakum’da yaklaşık 15 yıldan bu yana Atakum Belediyesi tarafından işletilen ancak 2019 yılından sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verilen Deniz Kafe’de inşaat çalışmaları hukuksuz olarak bir süre önce başladı. Çevresi, alana yapılacak Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe’yi tanıtıcı brandalarla kapatılan inşaat çalışmaları havadan görüntülendi. Alanın büyük bir kısmını kaplayan beton kütle ise dikkat çekti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in 2021 yılında mecliste alana uygulanacak projeyi tanıtırken “Betonlaşmaya cevap botanik bahçesi içerisinde proje geliştiriyoruz” demesine rağmen yurttaşların nefes aldığı alan betona boğuldu.

HUKUK MÜCADELESİ SÜRÜYOR
Samsun’da sadece Atakumluların değil, çevre ilçe ve illerden gelen yurttaşların da uğrak noktası olan; içerisinde 2 düğün salonu, restoran, çocuk parkı ve açık havada oturma alanları bulunan Deniz Kafe uygun fiyatları ile de yurttaşların bütçe dostu sosyalleşme alanıyken 2019 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bu devrin ardından halk eylem yaparak Deniz Kafe’nin yapısının bozulmamasını istedi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Deniz Kafe alanıyla ilgili 2021 yılının Haziran ayında Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yapılan imar planı görüşmelerinde bölgenin betonlaştırılacağı nedeniyle planı eleştirerek, “Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Görülüyor ki burası ciddi ve eski halinden daha yoğun bir yapılaşmaya açılıyor. Burayı yeşili bol Millet Bahçesi özelliği taşıyan, içinde sosyal tesisleri olan bir yapıya dönüştürelim. Atakumlular böyle istiyorlar. Ben de Atakum’un Belediye Başkanı olarak onların sesini bu mecliste ifade etmek istiyorum. Atakumluların sesine kulak verin” diye konuştu. Sonraki günlerde de Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri halen devam eden bir hukuk mücadelesine başladı.

“BETON YIĞINI DEĞİL”
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mecliste CHP ve İYİ Parti’nin ret, MHP’nin de çekimser oyun kullanıldığı imar planını şu şekilde savundu: “Proje ahşap ağırlıklı, beton yığını değil. Çok fonksiyonel, çok hoş bir bina. Toprakla uyumu müthiş. Burada betonlaşma yok. Mimarisiyle, teknolojisiyle, fonksiyonelliğiyle 7’den 70’e, yerli yabancı herkesin uğrayacağı ve nefes alacak olduğu; betonlaşmaya cevap botanik bahçe içerisinde bir proje geliştiriyoruz.”

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Çevresi brandalarla kapalı inşaat alanında çalışmalar hızla devam ederken bölgenin son durumu havadan görüntülendi. Henüz tamamlanmamış haliyle bile alandaki betonlaşma yoğunluğu dikkat çekti. Ahşap ağırlıklı, beton yığını olmayan ve botanik bahçe içerisinde olacağı iddia edilen yapı yerine mevcut kullanım alanının önemli bir kısmını kaplayan kütleden oluşan proje uygulamasında Atakum’un yeşil bahçesinin betonla doldurulduğu görüldü.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.