Benzin ve motorinde tek fiyat dönemi resmen başladı

Benzin ve motorinde tek fiyat dönemi resmen başladı

4 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan EPDK kararı ile akaryakıt fiyatları için şok bir karar uygulamaya alındı. Bundan sonra motorin ve benzin fiyat farkı kaldırıldı!

4 Mayıs 2024 Cumartesi tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 02/05/2024 Tarihli ve 12599,12600, 12601 Sayılı Kararları kapsamında benzin ve motorin fiyatlarına yönelik yeni düzenleme yapıldı. Açıklanan karar kapsamında ülkemizde uygulanan benzin ve motorin fiyatları farkı kaldırıldı.

Yeni düzenleme kapsamında artık motorin ve benzin fiyatları için tek fiyat tarifesi uygulanacak. Enerji Piyasasa Düzenleme Kurulu tarafından alınan karar ile artık benzin için farkıl motorin için farklı fiyat uygulanmayacak. Böylelikle akaryakıt fiyatları için uygulamada bulunan fiyat farkı kaldırılmış oldu. Benzin ve motorin fiyatı için akaryakıt istasyonları bayisinde motorin ya da benzinde katkılı akaryakıt diyerek farklı fiyat farkı uygulaması yasaklanmış oldu.

BENZİN VE MOTORİNDE TEK FİYAT DÖNEMİ İLE SÜPER BENZİN, KURŞUNSUZ BENZİN GİBİ FİYAT FARKI İPTAL EDİLD!

Özellikle tüketici nezdinde oluşan belirsizliklerin önüne geçilmesi, ayrıca dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının Karar'ın en önemli gerekçeleri arasında yer aldığı vurgulanan EPD açıklamasında şunlar kaydedildi: "İlgili lisans sahiplerinin gerekli uyum çalışmalarını tamamlayabilmeleri amacıyla bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Karar, 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecektir. Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartları ile karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (AKİS) ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (DAKİS) ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülmektedir."

Karar 15 Mayıs 2024 tarihi itibari ile uygulamaya alınacak. Böylelikle süper benzin, kurşunsuz benzin ya da pro dizel, maksimum dizel gibi farklı isimler altında satılan motorin ve benzin fiyatları iptal edilecek ve tek tip motorin ile benzin fiyatı uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.