Bu detayı bilenler her ay 2-3 emekli maaşı birden alıyor! Haber SGK'dan geldi

Bu detayı bilenler her ay 2-3 emekli maaşı birden alıyor! Haber SGK'dan geldi

Sosyal Güvenlik Kanunu'nda yer alan bilgilere göre hangi haklara sahip olanlar birden fazla maaş alabilirler? İşte detaylar..

Milyonlarca vatandaş hayatlarını kolaylaştıracak gelir kaynağı arıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK), emeklilere ve yakınlarına belirli koşullar altında iki kat ücret alma hakkı tanıyor. Kriterleri karşılayan herkes aynı zamanda üç maaş da alabiliyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK), belirli şartların yerine getirilmesi halinde emeklilere ve emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere çifte ücret hakkı veriyor. Kriterleri karşılayan herkes aynı zamanda üç maaş da alabiliyor.

SSK (4A), Bağ Kur (4B) veya Emekli Sandığı (4C) sigortasına sahip olanlar vefat eden eşlerinden dul aylığı alabilirler. Hem kadınların hem de erkeklerin maaşlarını iki katına çıkarma hakkı var ve bu da her ay binlerce vatandaşa fayda sağlıyor. Eşlerden birinin ölmesi halinde, hayatta kalan ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ölen eşin emekli maaşını alabilir. Dul emeklisi evlendikten sonra dul aylığı artık geçerli olmayacaktır.

Eşinin vefatından sonra dul maaşı alan ve kendisi de aylığa bağlanan kadın, babasının vefatından sonra da yetim aylığı alabilir. Bu durumda bir kişinin alabileceği aylık sayısı üçe çıkıyor. Burada önemli olan nokta, kişinin aldığı maaşın farklı sigorta planlarına göre değişiklik göstermesidir. Örneğin Bağ-Kur'dan emekli bir kadın, eşinin vefatı sonrasında SSK'da dul maaşı almaya devam ederken, Emekli Sandığı'ndan emekli olan babasının vefatından sonra da yetim maaşı alabilmektedir.

Bu detayı bilenler her ay 2-3 emekli maaşı birden alıyor

Birden Çok Emekli Maaşı Almanın Şartları Nedir?

Emekli maaşı alabilmek için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şöyle:

- Memur ya da Bağ-Kur'lu eşin Ekim 2008'den sonra vefat etmesi halinde en az 1800 gün şeklinde bir prim ödemiş olmaları gerekmektedir.

- Ekim 2008'den sonra vefat eden ve SSK'lı kişilerin 5 yıl sigortalı olmaları ve en az 900 gün prim ödemiş olmaları gerekmektedir.

Eşiniz çalışıyor veya emekli ise aylık maaşınız maaşınızın tamamı olmayacaktır. Bu durumda:

- Çalışmayan veya emekli olanlara ölen eşlerinin maaşının %75'i ödenir.

- Çalışan veya emekli olanlar ölen eş maaşının %50'sini almaktadır.

- Maaş şartlarını karşılayan çocuklar varsa, ödenek sabit bir oranda ödenecektir.

Çift maaş için nereye başvurabilirim?

Çift maaş başvurusunda bulunmak isteyenlerin SGK Devlet Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak adayların öncelikle Dul Aylığı Başvuru Formunu doldurarak kurumumuza teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz için yalnızca kimlik kartınız gerekiyor.

Hem kadınların hem de erkeklerin maaşlarını iki katına çıkarma hakkı var ve bu da her ay binlerce vatandaşa fayda sağlıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.