Bundan haberiniz yoksa hemen inceleyin! Prim gelirleri yüzde 50 oranında çıkarıldı

Bundan haberiniz yoksa hemen inceleyin! Prim gelirleri yüzde 50 oranında çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan bazı kararlar kamuoyunu yakından ilgilendirirken bu kararlarla ilgili olarak merak edilenler de artıyor. Prim gelirlerinin yüzde 50 oranında artırıldığına ilişkin açıklama gelirken detaylar merak edildi.

Resmi Gazete'de çeşitli kararlar yayımlanmaya devam ediyor. Kamuoyunu ilgilendiren pek çok konuda kararlar Resmi Gazete aracılığı ile duyurulurken İşsizlik Sigortası Fonu'na ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar gündem olmaya devam ederken yüzde 30 olarak belirlenen İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirleri oranı yeni düzenlemeyle 2024 yılı için yüzde 50'ye çıkarıldı.

PRİM GELİRLERİ YÜZDE 50'YE ÇIKARILDI

İşsizlik Fonu gelirlerinin, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun 48'nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar için kullanılacak oranının artırılmasına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi.

bundan-haberiniz-yoksa-hemen-inceleyin-prim-gelirleri-yuzde-50-artiril.webp

Yayımlanan karara göre, söz konusu kanunda yüzde 30 olarak belirlenen İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirlerinin oranının 2024 yılı için yüzde 50'ye çıkarılması kararlaştırıldı. İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinin;

iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmak,

çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak,

istihdam artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak,

bundan-haberiniz-yoksa-hemen-inceleyin-prim-gelirleri-yuzde-50-artirild.webp

işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri temin etmek, işgücü piyasası araştırma ve planlama çalışmalarını yapmak,

fondan ödenmek üzere vize edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlar ile bunlardan ilgili mevzuatına göre kurum kadrolarına atanan ve kurumda çalışmaya devam eden personelin mali ve sosyal haklarına ilişkin ödemeleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılması öngörülüyor.

Söz konusu karar yürürlüğe girerken 2024 yılı için yüzde 50 oranında artırıldı.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.