Bunu bilmeyen kiracılar binlerce lirasından olabiliyor! O durumlar için dikkat edin mahkemeden yeni karar çıktı

Bunu bilmeyen kiracılar binlerce lirasından olabiliyor! O durumlar için dikkat edin mahkemeden yeni karar çıktı

Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda iki tarafta büyük zarara uğrayabiliyor. Kiracılar o ödemelerini talep edebilecek.

Kiralık bir evin satışı, yeni sorunları beraberinde getirebilir. İçerisinde kiracı bulunan bir evin satılması durumunda, yeni ev sahibi belirli kurallar çerçevesinde kiracıyı evden çıkarma hakkına sahip olurken, kiracı da yapmış olduğu masrafları yeni ev sahibinden talep edebilir.

Kira sözleşmesi, ev satışıyla sona ermez. Eğer satılan evde devam eden bir kira sözleşmesi varsa, kira sözleşmesinin ev sahibi tarafı değişir. Yani, yeni ev sahibi sadece evi satın almış olmaz, aynı zamanda kira sözleşmesini de devralır. Kiracının mevcut hakları devam ederken, yeni ev sahibinin yeni bir kira sözleşmesi yapma hakkı bulunmaz.

O Masraflar İçin Ödeme Talep Edilebilir

Kiracı, evde kendi kararıyla bazı tadilatlar yapmış ve bu masrafları cebinden ödemişse, evin satılması durumunda bu masrafları talep edebilir. Kiracılar kaldıkları süre boyunca evler içerisinde tadilat bakım ve güzelleştirmek için yeni düzenlemeler yapmış olabilir. Bu düzenlemeler için artık ödeme alınabilecek. Ancak, yeni ev sahibini böyle bir ödeme yapmaya zorlayacak yasal bir durum bulunmamaktadır. Kiracının eve yaptığı masraflar, yeni ev sahibini ilgilendirmez.

ss-2023-05-29t214059-373.jpg

Mahkemeye Başvuru Yapılabiliyor

Kiracı, satılan evde yapmış olduğu masrafları eski ev sahibinden talep etmelidir. Hatta kiracının yapmış olduğu tadilatlar, evin değerini artırmış olabilir ve ev sahibi böylece evi olması gerekenden daha yüksek bir fiyatla satmış olabilir. Bu durumda, eski ev sahibinden kiracının değer artışı tazminatı talep etme hakkı vardır. Ancak, ev sahibi bu tazminatı ödemek istemezse, yasal süreç başlatılabilir ve bu durumda mahkeme kararıyla ev sahibi kiracıya zorunlu olarak ödeme yapmak durumunda kalabilir. Dolayısıyla, tarafların anlaşması genellikle daha az maliyetli bir çözüm olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.