Çalışanlara BAYRAM MÜJDESİ! Tam 2.000 TL ek ödeme yatacak

Çalışanlara BAYRAM MÜJDESİ! Tam 2.000 TL ek ödeme yatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklama ile Ramazan Bayramı tatilini 9 güne çıkartırken çalışanlara bayram müjdesi 2 bin TL ek ödeme geldi.

Çalışanlara BAYRAM MÜJDESİ! Tam 2.000 TL ek ödeme yatacak - Ramazan ayı büyük bir hızla ilerlemeye devam ederken bayram tatili alınan karar sonrasında 1,5 günlük idari izinle toplamda 9 güne çıkartılmıştı. Memurlar ve kamu sektörü için açıklanan karar sonrasında gözler özel sektöre çevrilmişti.

Özel sektör çalışanları için resmi bayram tatili idari izin çıkmadığı için yine 3,5 gün olarak uygulanacak. Ramazan Bayramı Arefe günü 9 Nisan Salı yarım gün tatille başlarken Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü de bayram tatili olacak. Memurlar 8 Nisan Pazartesi günü tam gün ve 9 Nisan Salı günü yarım gün olmak üzere 1,5 gün idari izin alacak ve önündeki ile sonundaki hafta sonu da katılarak toplamda 9 gün tatil yapacaklar.

BAYRAMDA ÇALIŞANLAR NE KADAR, KAÇ TL MESAİ ÜCRETİ ALACAK, 2024 MESAİ ÜCRETİ NE KADAR, KAÇ TL?

Genel tatil gününde işçi kaç saat çalışmış olursa olsun, tam günlük ücrete hak kazanıyor. Bayramda çalışanlar fazladan ödeme alırken, eğer bir de fazla mesai yapmışlarsa ayrıca fazla çalışma ücreti, yapılacak ödemeye ilave ediliyor. Burada haftalık çalışma saatine bakılıyor. İşçinin haftalık çalışması 45 saatin üzerine çıkmış ise bu durumda fazla mesai ücreti de ödenmesi gerekiyor. Fazla çalışmalar yüzde 50 zamlı veriliyor.

Maaşa göre alınacak ek ödeme farklılık gösterecek. Asgari ücretli bir çalışanın günlük ücreti 566,74 lira (17.002,12 / 30) seviyesinde bulunuyor. Resmi tatillerde çalışan asgari ücretliye çalıştığı her gün için bu ücrete ilave olarak 566,74 lira, eğer o gün hafta tatiline denk geliyorsa 850,11 lira ödeme yapılacak.

Bayramda asgari ücretli çalışanlar 3,5 günlük çalışma karşılığında maaşa ek 2 bin TL mesai ücreti alacaklar. Bu ücret işveren tarafından ödenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.