Canik'ten Kur'an ve Hayat toplantısı

Canik'ten Kur'an ve Hayat toplantısı

Canik Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenen "Kur'an ve Hayat" konulu 15. Tefsir Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı başladı. İki gün sürecek toplantıya Türkiye'nin dört bir yanından akademisyenler katılıyor.

Canik Belediyesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen "Kur'an ve Hayat" konulu 15. Tefsir Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan koordinesinde düzenlenen ve iki gün sürecek olan toplantıda Türkiye'nin farklı üniversitelerinden katılan akademisyenler tefsir bilimini konuşacak, Kur'an ışığında insan hayatını masaya yatıracak.

İNSAN VE ŞEHİR BİRBİRİNE BAĞLIDIR

Yoğun ilginin olduğu toplantının açılışında konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Allah'ın, Kur'an-ı Kerim'i insanlığa rehber olsun diye indirdiğine vurgu yaparak, en değerli varlık olan insan için yaşadığı şehirlerin büyük önem taşıdığını söyledi. İnsan ve şehrin birbirinden ayrılamayacağına dikkat çeken Başkan Genç, "Eğer insanın önüne şehri koyarsanız, o şehir insanı dönüştürür. Peygamber Efendimiz Medine’ye gelmeden önceki zamanlarında hep insanla uğraşmıştır. Çünkü önce insanla uğraşılmalıdır. Dolayısıyla şehre göre insan değil, insana göre şehirler oluşturmalıyız" dedi.

ŞEHİRLERİN DE RUHU VARDIR

Şehirlerin, medeniyetin merkezi olduğunu ifade eden Başkan Genç, "İnsan, şehir ve medeniyeti birbirinden ayıramayız. İnsan kadar şehir de önemlidir, hatta daha da önemlidir. Çünkü insan, şehri inşa ettiği gibi şehir de insanı inşa etmektedir. Şehir adeta bir kaptır. Ve insan o kabın şeklini alır. Şehir neyse insan da odur. Dolayısıyla aslında insan şehri inşa ederken kendini inşa eder. Şehirlerin de bir ruhu vardır. Dolayısıyla bizler yaptığımız eğitim, kültür, sanat ve spor yatırımlarıyla şehrimizde insana dokunarak o ruhu oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

ŞEHİRSEL DÖNÜŞÜM

Şehrin, toplumun kimliği olduğuna da değinen Başkan Genç, "Bir şehri kurmak, dönüştürmek ya da muhafaza etmek ahlaktan ve değerlerden bağımsız değildir. Her anlamda sağlıklı insan, sağlıklı şehir demektir. Şehrin geleceği insanın geleceğidir. Eğer iyi insanlar yetiştirirsek, beldemiz yani şehrimiz, geniş perspektifte ise ülkemiz ayakta kalır. İnsan bozulursa, şehir bozulur. Çünkü beldeyi ayakta tutacak olan insandır. İşte bu nedenledir ki Canik Belediyesi olarak biz aslında kentsel dönüşüm değil, şehirsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Yani insana yatırım yapıyoruz" diye konuştu.

İLK OTURUMU YAPILDI

Vali Osman Kaymak da, bu tür kültürel etkinliklere önem verdiği için Canik Belediye Başkanı Osman Genç'e teşekkür etti. Vali Kaymak, "İnsanların değerler konusunda bilgilendirilmesi, dini konularda bilinçlenmesi çok önemli. Günümüzde sosyal sorunlar çözüm bulunması gereken konular arasında. Müslüman bir toplum olarak dinimizi yaşamak, uygulamak gerekiyor. Bu tür programlara destekler çok önemli. Bu manada Canik Belediye Başkanımız sayın Osman Genç, toplumsal ve sosyal konularda ciddi belediyecilik yapıyor. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR

OMÜ İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan Mehmet Okuyan da, Kur'an'ın iyi ve doğru anlaşılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Prof. Dr. Okuyan ayrıca koordinasyon toplantısına verdiği katkıdan dolayı Başkan Genç’e teşekkür etti. Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde başlayan toplantının ilk günkü oturumunda "Tarihte ve Günümüzde Tefsir İlmi" başlığı altında Günümüzde Tefsirin ve Müfessirin Misyonu, Kur'an'ın Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Kur'an Tefsirinin Hayatla İlişkisi konuları değerlendirildi. Toplantıya Vali Osman Kaymak, Canik belediye Başkanı Osman Genç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Başkan Yardımcısı Alican Usta ile akademisyenler katıldı.

İKİNCİ OTURUM CKM’DE

Canik Kültür Merkezi'nde Cumartesi saat 09.00'da başlayacak ikinci oturumda ise "Tarih ve Günümüzde Kur'an Algısında İnsan Faktörü" başlığı altında Kur'an'ı Anlamada Cahiliyyenin Kitap İnancını Bilmenin Önemi, Hz. İbrahim'in Dualarını Farklı Bir Okuyuş, Üniversite Gençliğinin Dindarlık Algısında Kur'an'ın Yeri konuları ele alınacak. Türkiye'nin değişik üniversitelerinden akademisyenlerin biraraya geleceği toplantının üçüncü oturumunda ise "İlahiyat Fakültelerindeki Tefsir Eğitim ve Öğretiminin Sorunları" konusu masaya yatırılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.