CEP TELEFONUNUZ BİR İNSAN OLSAYDI - Son Dakika Samsunspor Haber

CEP TELEFONUNUZ BİR İNSAN OLSAYDI - Son Dakika Samsunspor Haber

25 Ocak 2022 - 16:56

CEP TELEFONUNUZ BİR İNSAN OLSAYDI

CEP TELEFONUNUZ BİR İNSAN OLSAYDI
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2017 - 13:05

İstanbul üniversitesi, yeni bir deneye imza attı. Gençlerin gün içerisinde cep telefonları ile çok fazla haşır neşir olmasından yola çıkarak hazırlanan anketler ve birebir konuşmalar neticesinde ilginç sonuçlar derlendi. İstanbul üniversitesi, iletişim fakültesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü öğretim kadrosundan iki öğretmen gözetiminde doktora öğrencileri tarafından yapılan araştırma, bir test tekniğine dayandırıldı. Şıklardan oluşan teknikte gençlere telefonu insana benzeterek birçok soru yöneltildi. Kırklareli ve İstanbul sınırları dahilinde gerçekleştirilen deneyde 320 genç kişi ile yüz yüze görüşme yapıldı.

Cep telefonlarını hayatlarında birçok alanda kullanmayı beceren ve günlük zaman diliminden çok fazla bir payı bu ekranlarda harcayan gençlere yöneltilen sorular oldukça ilginç. Öncelikle gençlere, cep telefonunuz bir insan olsaydı yakınlık dereceniz ne olurdu gibi bir soru yöneltildi. Gençlerin oldukça geniş bir dilimi bu soruya arkadaş cevabını verdi. 320 genç ile yapılan görüşmelerde, bu kişilerin %95 küsurunun akıllı telefona sahip olduğu görüldü. Cep telefonunuzun eğitim durumu ne olurdu sorusuna, bir kesim lisansüstü, bir kesim lisan seviyesi cevabını verirken yalnızca okuryazar olacağını savunanlarda çıktı.

Yapılan araştırmaya göre gençlerin %58 ‘ i günlük ortalama 1 saat ile 5 saat arasında cep telefonu ile ilgilenirken, %26’sı 6 ila 10 saat arasında ve %9 ‘u ise 11 saatin üzerinde cep telefonları ile ilgileniyorlar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.