Çin Vizesi

Çin Vizesi

Çin’e gitmeyi planlayan Türk vatandaşları, Çin’e giriş yapmaları için Çin vizesi almaları zorunludur.

Çin vize işlemleri seyahatin nedenine göre farklı olmaktadır. Vize başvurusunda bulunacak kişinin mesleki durumuna göre de değişik olmaktadır. Çin vize başvuru işlemlerinde dikkat edilecek diğer bir husus vize muafiyeti durumu ön plana çıkmaktadır.

Çin’e uzun süreli seyahat planlayan bütün pasaport sahibi kişiler, Çin vizesi almaları zorunlu olmaktadır. Diplomatik pasaportu bulunanlar, Hizmet pasaportuna sahip kişiler ve Hususi pasaport sahibi bireyler, 30 günü geçemeyecek Çin seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Aynı durum Umuma sahip pasaportu olan Türk vatandaşları için geçerli değildir. Türk vatandaşlarından Umuma mahsus pasaportu olanlar, uzun süreli veya kısa süreli Çin seyahatleri için Çin vizesi almaları zorunludur. Çin vizesi başvurusu yapacak Türk vatandaşları, Doğrudan Çin Konsolosluğu’na giderek başvuru yapabilirler, isterlerse Çin Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş seyahat acentelerine giderek başvuru yapabilirler. Bu nedenle de Çin vizesi alma işlemi çok kolay hale gelmiş oluyor. Çin vize başvurularının değerlendirilmesi Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Çin vizesi için bütün şartları Çin Konsolosluğu belirlemektedir. Çin vizesi alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmekle olur. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler de Çin vize başvurularını Çin Konsolosluğu’na veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilmektedirler. Çin vizesi için gerekli bütün evrakların hazırlanması zorunludur.

Çin Vize Çeşitleri

Çin vizesi için ilk olarak seyahatin amacına uygun olan vize türüne göre vize başvuru formunu doldurmak gerekir. Vize başvuru formu doğru bilgiler olacak şekilde doldurulmalıdır. Yanlış vize türüne başvurulması veya yanlış bilgiler sunulması durumunda Çin vize başvuruları hemen iptal olur. Çin Konsolosluğu tarafından belirlenen vize türleri şunlardır.

l Çin öğrenci vize türü

l Çin turistik vize türü

l Çin grup vize türü

l Çin turistik vize türü

l Çin çalışma vize türü

l Çin aile birleşim vize türü

l Çin aile, arkadaş ziyareti vize türü

l Çin transit vize türü

Çin’e seyahat edecek vatandaşlar yukarıda açıklanan vize türlerinden hangisi kendilerine uygun ise ona göre başvuru yapıp evrakları hazırlaması gerekir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi alma şartları, Çin Konsolosluğu içerisinde başvuru seyahatin amacına uygun olan vize türüne göre değişik olmaktadır. Çin vizesi almak için ilk yapılacak işlem, Çin’e yapılacak seyahatin nedeni belirlenmesi gerekir. Çin’e yapılacak seyahatin amacı belirlendikten sonra, vize türüne göre evrakların hazırlanması gerekir. Hazırlanacak evraklar vize türüne uygun olan evrakların olması ve eksik olmaması gerekir. Verilecek bilgiler güncel ve doğru bilgilerin olması zorunludur. Çin Aile ziyareti vizesi, Çin turistik vizesi ve Çin ticari vizesi için davetiyenin olması şarttır. Davetiye Çin’de ticari faaliyette bulunan firmadan gelmesi gerekir. Gelecek davetiye orijinal olup Çin makamları tarafından onaylı olması zorunludur. 6 aylık veya 1 yıllık olan Çin vizesi çok girişli vize talebinde bulunmak için, Çin Belediyesi tarafından onaylanan davet mektubu olması gerekir. Çin vizesi başvurusu yapan kişi ilk defa Çin’e gitmek istiyorsa Çok girişli Çin vizesini alamaz. Çin vizesi için standart olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler genel olarak şunlardır.

Vize başvurusu yapacak kişiye ait olan 2 adet biyometrik fotoğraf.

l Çin vize başvuru formu

l Kişiye ait pasaport

l Kimlik fotokopisi

l Pasaport içerisinde 2 adet boş sayfa olması gerekir.

Çin vizesi almak için ilk önce vize başvuru formu doldurulması gerekir. Vize başvuru formu Çin Konsolosluğu tarafından hazırlanan ve resmi evrak niteliğini taşıyan bir belgedir. Vize başvuru formu doldurulma işlemi bitikten sonra gerekli olan evrakların hazırlanmasına başlanılır. Daha sonra vize başvurusunu yapmak için Çin Konsolosluğu’ndan vize randevusu alınır. Randevu gününde konsolosluğa gidilerek evraklar teslim edilir ve vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.