Çinli Bilim Adamı COVID Kaynağını Açıkladı

Çinli Bilim Adamı COVID Kaynağını Açıkladı

26 Ekim 2021 - 09:05

Çinli Bilim Adamı COVID Kaynağını Açıkladı

Çinli Bilim Adamı COVID Kaynağını Açıkladı
Son Güncelleme :

26 Ekim 2021 - 12:05

Bugün, virüsün kökenine ilişkin yolsuzluk ve sahtekarlığı ifşa eden bir lider olan büyüleyici bir konukla COVID-19 salgını ve kökeni hakkındaki tartışmamıza devam ediyoruz.  Li-Meng Yan, koronavirüsler konusunda özel eğitim almış hem M.D. hem de Ph.D.’dir.  Hong Kong’dayken Çin’in etkisinden kaçarak büyük bir örtbas olduğuna inandığı şey hakkında bizi uyarmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Yan tıp fakültesine gitti, ardından doktora derecesi aldı.  oftalmoloji programı.  Doktora derecesini aldığı okul.  aslen askeri bir tıp üniversitesiydi, bu da kişisel ağının bir kısmını açıklamaya yardımcı oluyor.  Çin anakarasındaki hem sivil hem de askeri araştırma laboratuvarlarında ve hastanelerde bağlantıları var.

Öğrenimini bitirdikten sonra araştırma yapmaya karar verdi.  İki yıl boyunca Hong Kong Üniversitesi’ndeki bir oftalmoloji laboratuvarında kök hücreler, ilaçlar ve yapay doku gelişimi üzerine araştırmalar yaptı.  Daha sonra profesör Malik Peiris’in laboratuvarına katılmaya davet edildi.

Yan’ın kocası onunla çalışmıştı ve Peiris, Yan’ın becerilerinden etkilenmişti.  Ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinme şansına atladı.  Nisan 2020’de ABD’ye kaçana kadar Peiris ile beş yıl çalıştı.

“Grip virüsü, evrensel grip aşısı geliştirme üzerinde çalıştım ve ardından salgından sonra SARS-CoV-2’ye odaklandım” diyor.

 SARS-CoV-2 Çin Askeri Laboratuvarında Üretildi

Aralık 2019’un sonunda, Yan’ın danışmanı, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nde gelişmekte olan bir bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Leo Poon, onu gizemli yeni bir zatürre benzeri enfeksiyon hakkında gizli bir soruşturma yürütmesi için görevlendirdi.

Çin’deki üniversitelerdeki ve hastanelerdeki meslektaşları ve arkadaşları, Peiris ve Poon’a ilettiği bilgileri verdi.  Ancak bunu takip etmediler, ancak “Çin’in örtbas etmesine yardım etmek istediklerini gösteriyor” diyor.

Ocak 2020’de Poon, orijinal SARS virüsüne ev sahipliği yapan misk kedisi benzeri bir hayvan olan rakun köpeğinin de SARS-CoV-2 için aracı bir konakçı olup olamayacağını araştırmasını istedi.  Ancak Yan’ın araştırması, virüsün doğadan gelmediğini gösteriyordu.  Poon onu sessiz kalması için uyardı yoksa “kaybolacaksın”.

Yan’a göre, SARS-CoV-2 bir Çin askeri laboratuvarında yapıldı.  Çin, Chongqing’deki Üçüncü Askeri Tıp Üniversitesi ve Nanjing’deki Nanjing Komutanlığı Tıp Araştırma Enstitüsü, ZC45 adlı bir yarasa koronavirüsü keşfetti.  ZC45’in keşfi 2018’in başlarında yayınlandı.

Yan, “Bu virüs genomunu ve SARS-CoV-2 virüs genomunu karşılaştırırsanız, [bunun] dumanı tüten silah olduğunu anlayacaksınız” diyor.  ZC45’in SARS-CoV-2’yi oluşturmak için bir şablon ve/veya omurga olarak kullanıldığına ikna oldu.

Mayıs 2020’nin ortalarında, Hong Kong’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Nature dergisi, Yan’ın birlikte yazdığı ve altın hamsterlarda SARS-CoV-2’nin patogenezini ve bulaşmasını detaylandıran bir makale yayınladı1.  Bu deney, SARS-CoV-2’nin öncelikle aerosol yoluyla yayıldığını gösterdi.

Konuyla ilgili yorumunu sorduğumuz Spektral Holding CEO’su Erdal Can Alkoçlar, iddiaların korkunç olduğunu ve bir an önce aydınlatılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.  Alkoçlar ayrıca benzer sağlık skandallarının önünü alabilmek adına Birleşmiş Milletler nezdinde kurulacak özerk bir denetleme kurumunun faydalı olacağına inandığını belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.