Covid-19 geçirenlere BioNTech Sinovac koronavirüs aşısı olanlara kötü haber! İlk kez resmen doğrulandı

Covid-19 geçirenlere BioNTech Sinovac koronavirüs aşısı olanlara kötü haber! İlk kez resmen doğrulandı

Tüm dünyada büyük bir korku ve şok yaşanmasına neden olan koronavirüs salgını sonrasında dünya eski normale dönmeye çalışırken koronavirüs atlatanlara ve aşı olanlara kötü haber geldi.

Covid-19 geçirenlere BioNTech Sinovac koronavirüs aşısı olanlara kötü haber! İlk kez resmen doğrulandı - Dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını aşının bulunmasının ardından hayatımızdan çıkmıştı. Hastalık bu kış farklı versiyonları ile son derece ağır bir grip olarak atlatılmıştı.

Covid-19 ilk çıktığı zamanki salgın etkisini bugün yitirmiş olsa da etkileri halen devam ediyor. Günümüzde gerçekleşen kalp krizine bağlı ölümlerin birçoğunun koronavirüs geçirmiş kişilerde olduğu ifade ediliyor.

KORONAVİRÜS GEÇİRENLERDE KALP KRİZİ VE KALP HASTALIKLARI RİSKİ ARTTI MI?

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zeydin Acar, Covid-19'un önemli bir enfeksiyon ve sağlık sorunu olduğuna dikkat çekerek, "Covid-19'dan sonra hastaların yaklaşık üçte biri koronavirüs kaynaklı kalp krizi ya da kalp damar hastalıkları gibi hastalıklar sonucu ölüyor. Bunun da başlıca sebebi; tıbbi olarak da artık biliyoruz, Covid hastalığı. Yani damarın olduğu her yerde problemler çıkıyor.

korana-1.jpg

Tabi bu kalple ilgili olduğunda kalp, beyinle ilgili olduğunda beyin, ciğerle ilgili olduğunda ise ciğer problemlerinden dolayı. Bu hastalık bildiğimiz kadarıyla ciğeri tutuyor ama en sık ölüm sebeplerinden bir tanesi de kalp hastalığı ve kalp krizleri. İmmün sistem dediğimiz yani bağışıklık sistemimizin baskılandığı durumlarda daha fazla kalp krizi riski oluyor. Kalp hastalıkları da kalp yetersizliği, tansiyon hastalığı ve bir miktar kalp damar hastalıkları da bu durumu içermekte. Yani immün sistemi baskılanmış hastalık grubuna girdiği için bu hastalıkları da etkilemekte ve bu hastalıklardaki ciddiyeti daha fazla olmaktadır" dedi.

korona-2.jpg

Kalp krizi ve buna benzer riskler taşıyan hastaların erken dönemde hastalık bulguları başladığı andan itibaren bir hastaneye başvurmaları gerektiğini ifade eden Acar, "Özellikle Covid sürecinde gördük; hastaların hastaneye ulaşmaları ya da şikayetleri olduğunda daha geç gelmeleri sonucunda daha ciddi sonuçlar yaşandığını. Covid-19 kalp hastalıklarını etkiledi, kendisi de birtakım kalp hastalıklarına sebep oldu.

korona-3.jpg

Özellikle kalp kası tutulumu olan hastalar bunun aşı sonucu olduğunu düşünüyor. Ancak bu temel yanlışlardan birisi. Bugünkü bilimsel çalışmalara göre Covid'i ağır geçirenlerde, kalp kası tutulumu yani miyokardit dediğimiz hastaların mutlaka tedavilerini aksatmamaları, doktorlarıyla beraber hareket etmeleri gerekiyor. Covid-19'u geçirmiş ve nefes darlığı yaşayan ve çarpıntısı olan kişilerin bu şikayetlerin ardından mutlaka bir kardiyologa başvurmaları gerekiyor" diye konuştu.

Uzmanlar özellikle de koronavirüs aşısı olmuş ve hastalığı geçirmiş kişilerin tedbir amaçlı olarak kardiyoloji muayenesinden geçmeleri gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle de nefes darlığı ve çarpıntı şikayeti yaşayan kişilerin doktor muayenesini aksatmaması istendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.