Devlet kesenin ağzını açtı! 6.667 TL destek dağıtılıyor!

Devlet kesenin ağzını açtı! 6.667 TL destek dağıtılıyor!

Devlet destekleri en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Aile Bakanlığı’nın en yaygın sosyal yardımları hangileri? Devlet hangi nakit devlet desteklerini veriyor?

Türkiye’nin sosyal devlet olma özelliği son yıllarda çok daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Bu kapsamda devlet tarafından vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar veriliyor. Bu sosyal yardımları alan vatandaşların aile bütçeleri desteklenmiş oluyor. Bu şekilde vatandaşın yanında olan devletin sağladığı bu imkanların yönetimini ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yürütüyor. Aile Bakanlığı’nın sosyal yardım programları ile vatandaşlara çeşitli nakit destekler dağıtılıyor.

HANGİ SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ YAPILIYOR?

Aile Bakanlığının sosyal yardım ödemeleri oldukça geniş perspektifte belirleniyor. Bu sosyal yardım programları ile milyonlarca vatandaşa ulaşılıyor. Bu da sosyal yardımların ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaya yetiyor. En çok dağıtılan sosyal yardımlar dikkate alındığında vatandaşların başvuru yapmalarının bu nakit ödemeleri alma konusunda ön şart olduğu görülüyor.

Aile Bakanlığı’nın başlıca sosyal yardımları ve ödeme tutarları şöyle:

Türkiye Aile Destek Programı

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara hane içi kişi başı ortalama aylık gelirlerine göre 850 TL ile 1.250 TL arasında nakit destek veriliyor. Ayrıca çocuk sayısına göre bu ödemelerin üzerine 350 TL ile 650 TL arasında ekleme yapılıyor.

Doğum Yardımı

Aile Bakanlığı gelir şartı olmaksızın annelere doğum yardımı da yapıyor. Tek seferlik ödeme olan bu doğum yardımı kapsamında anneler 300 TL ile 600 TL arasında ödemeler alabiliyorlar.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardım

Son resmi nikahlı eşi vefat eden kadınlar eğer herhangi bir sosyal güvenceye sahip değiller ise devlet tarafından nakit destek alabiliyorlar. Bu destek tutarı 1.000 TL olarak belirlenirken ödemelerin 2 ayda bir yapıldığı bildirildi.

Vefat Yardımı

Aile Bakanlığı’nın sosyal yardım ödemesi yaptığı hanelerde herhangi bir ölüm olayı yaşandığında bu hanelere bakanlık vefat yardımı yapıyor. Bu yardımın tutarı 2.423 TL olarak belirlendi.

İşe Başlama Yardımı

Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardım alan hanelerde yaşayanlara İŞKUR marifetiyle iş görüşmeleri ayarlanıyor. Çalışmalarına herhangi bir engeli olmayanlar bu şekilde işe girerlerse Aile Bakanlığı tek seferlik 6.667 TL tutarında ödeme yapıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.