“DİRENİŞ GÜNÜ İLAN EDİN"

“DİRENİŞ GÜNÜ İLAN EDİN"

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirildi. Özgecan’ın bir direniş simgesi olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bugünü...

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirildi. Özgecan’ın bir direniş simgesi olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bugünü direniş günü ilan edin. Sizleri alanlara, meydanlara ve mücadeleye davet ediyorum” dedi.

Kadının toplumun her alanında gelişmesi, üretime katılması, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi önemli çalışmalar gerçekleştiren Atakum Belediyesi tarafından, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Atakumlu kadınların sosyal, psikolojik, ekonomik, hukuki ve geleneksel sorunlarla baş etmelerine destek olacak Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nin açılışını gerçekleştirildi.

Açılışa, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Füsun Sökmez, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Esin Çelebi, deprem bölgesinden Atakum’a gelen depremzede kadınlar meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda kadın katıldı.

KADINLARA PSİKOLOJİK, HUKUKİ DESTEK

Özgecan Kadın Danışma Merkezi, kadınların yaşadıkları sosyal, psikolojik, ekonomik ve hukuki sorunlarla baş edebilmeleri ve katılımcı, üretken, kendi kendilerine yeterli hale gelmeleri amacı ile koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rehabilitasyon hizmetleri sunacak. Kadın Danışma Merkezi tarafından, afet bölgesinden Atakum’a gelen depremzede kadınlar için de psikolojik destek ve rehabilitasyon çalışmaları yapılacak.

Merkezde psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hukuki danışmanlık için avukat ile güçlendirici eğitim programları için eğitmenler görev alacak. İstiklal Mahallesi 862. sokak, No:5’te yer alan merkeze 444 40 12 numaralı hattan ulaşılabilecek.

“ÖZGECAN DİRENİŞİN SİMGESİ”

Törenin açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Özgecan, genç bir kızımız. Kadına şiddet kültürünün mağduru oldu. Anadolu’da Atatürk’ün Cumhuriyeti’nde kadınlar şiddete uğruyor. Özgecan, ona karşı direnişin simgesi. Burada açtığımız Özgecan Kadın Danışma Merkezi de onun altyapısını oluşturacak olan, mağdur olan kadınlara hizmet sunacağız. Atatürk’ün Cumhuriyeti’ne kadın hakları 1930’lu yıllarda geldi. Türk Medeni Kanunu da kadına hangi hakkı vermişse o noktadan bugün direniş günü ilan edin” dedi.

“TÜRK KADINININ TARİHİ ŞANLI”

Başkan Deveci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, Birleşmiş Milletler’in kendiliğinden verdiği bir gün olmadığını ifade ederek, “Dünyayı yönetenlere bu kararı verdiren kadın direnişleri. 8 Mart, kadının bir başarısıdır. Kadınlar neyi elde etmişlerse alınlarının teriyle ve bileklerinin gücüyle elde etmişlerdir. Türk kadını hangi hakka sahipse bunu kendi mücadelesiyle kazanmıştır. Türk kadınının tarihi bence şanlıdır, tarihinizle övünün. Çocuklarımızın geleceği çok aydınlık değil. İşsizlik yüzde 25’lerde. Türk kadınlarını yeni baştan görev bekliyor. Kuva-yı Milliye, Anadolu insanının kültürünün açığa çıkmış, siyasallaşmış, sloganlaşmış iki kelimelik bir cümlesidir. Ama bu kelimenin içerisinde bağımsızlık, mücadele, özgürlük, Cumhuriyet ve dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk vardır. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında kadının özgür ve bağımsız olduğu, şiddete uğramadığı, hayatın her alanında var olduğu yeni ve güçlü bir Cumhuriyet oluşturacağız. Burası bir açılış değil bir mücadele gününün başlangıcı. Üstelik ilk adım kenti, Atatürk’ün ‘Benim doğduğum kent’ dediği kent Samsun’dan ve adını atasından alan Atakum’dan başlanıyor. Hem Samsun hem de Atakum olunca hepimizin sorumluluğu artıyor. O nedenle sizleri alanlara, meydanlara ve mücadeleye davet ediyorum” diye konuştu.

DEPREMZEDELER UNUTULMADI

Öte yandan, açılış programında depremzedeler unutulmadı. Deprem felaketinde hayatını kaybedenler için bir adet çınar, anıt ağaç olarak merkez bahçesine dikildi.

Depremden etkilenen 11 ili temsilen de farklı türde çiçek toprakla buluşturuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.