Dolar kuru o tarihten sonra uçuşta! Selçuk Geçer 45 TL diyerek duyurdu!

Dolar kuru o tarihten sonra uçuşta! Selçuk Geçer 45 TL diyerek duyurdu!

Selçuk Geçer, Türkiye ekonomisinin rekabetçi olabilmesi için döviz kurunun yükselmesine izin vereceğini söyleyerek dolar/TL'nin 45 lira karşılığını öngörüyor.

Dolar ve para politikasına ilişkin yorumlarıyla tanınan Selçuk Geçer, Amerikalı banka Morgan Stanley'in Türkiye raporuna çok sert tepki gösterdi. Söz konusu raporu yayınlayan ekonomisti manipülasyona teşebbüsle suçlayan Gezer, Türkiye ekonomisinin rekabet edebilmek için önümüzdeki günlerde döviz kurunun yükselmesine izin vereceğini söyleyerek doların karşılığı /TL için 45 lira öngörüsünde bulundu.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan ekonomik verilerin beklentilerin tam tersi olduğunu belirten Selçuk Geçer, söz konusu sürprizin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 31 Ekim ve 1 Kasım'da yapacağı toplantıyı etkileyeceğini doğruladı ve Fed'in 25 baz puan artışı yönündeki kararının da kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Türkiye'de daha hızlı gelişmelerle dolar kurunun yükselişini sürdüreceğini anlatan uzman, Amerikan bankası Morgan Stanley'in raporundaki verilere tepki göstererek dolar kurunun ne zaman 45 liraya ulaşacağını izleyicilere açıklıyor. Geçer mesajında ​​şu cümleleri kullandı:

Selçuk Geçer dolar 45 TL diyerek duyurdu

"Cuma, tarım dışı istihdam beklenenin iki katı kadar artarak 336 bin şeklinde açıklandı. İşsizlik oranı ise 3,8'de sabit kaldı. Bunun Türkçe tercümesi nedir? İş piyasası güçlü mü? Doğru. Peki bu ne anlama geliyor? Bu durum ABD Merkez Bankası kararıyla faiz oranlarını artırmasına neden olacak. Dolar endeksi yükseliyor, dolar/TL eşdeğeri oranı artıyor. Dolayısıyla bu partiler güçlü görünüyor.

Dostlarım, Fed ABD'de faiz artırımına gidiyor. İşsizlik piyasası bunu bize çok açık bir şekilde gösteriyor. ABD'nin her eyalet Fed başkanının beyanı, bir sonraki toplantıda ise 25 baz puan faiz artışının mutlaka sağlanacağını gösteriyor.

“ÖNCE DÜŞECEK, SONRA ALTIN ​​FİYATI ŞİDDETLİ ARTACAK”

ABD'de başlayacak bir hisse senedi satışı dünya çapında dalga etkisi yaratabilir. Uluslararası piyasalar gerilerken Türkiye'de satış baskısı oluşmuştu. Önümüzdeki günlerde küresel borsalarda en büyük satışların yaşanması bekleniyor. Böyle bir durum, önce altının zayıflaması, ardından yükselişe geçmesiyle risk piyasalarında ciddi bir düşüşe neden olabilir.

Forex tarafında neler oluyor? Dolar yükseliyor, euro düşüyor, dolar/euro paritesi 1'in altına düşebilir. Bütün dünya ise tahvil piyasalarını izliyor.

"MORGAN STANLEY TÜRKİYE'Yİ MANİPÜLE EDİYOR"

ABD ve Avrupa'da faizler yüksek olduğu sürece pazarları daralacak, pazarları daraldıkça da Türk ihracatı istenilen oranda büyüyemeyecek. İhracatı artırmak için çok rekabetçi olmamız gerekecek ve bunu yapmak için de dolar kuruyla oynamamız gerekecek. Dolar/TL'yi bu seviyelerde tutmamamız lazım. Morgan Stanley'nin açıklaması şöyle: TL yeterince değer kaybetti. Artık kaybetmenize gerek yok. Anladığım kadarıyla bu raporu hazırlayan ekonomist, bankalarımızdaki faiz oranları konusunda başka bir açıklaması olmadığı için pozisyon almış.

Türkiye'de enflasyon oranı belli, dış ticaret, cari açık ve turizm sorunları belli. Morgan Stanley'den bir abimiz ya da ablamız çıkıp şöyle dese: "TL yeterince değer kaybetti. Faiz oranlarını işaret edip, Bundan sonra değer kaybetmelerine gerek yok" derse kızarsınız. Kendi pozisyonundan konuşan arkadaşlar bulunuyor ve bu da bunun en açık örneklerinden birisi..

Sevgili Morgan Stanley; Hiç Türkiye'yi incelemediğin belli. Türk ekonomisini bilmiyorsunuz, bu ülkenin döviz piyasasını da biliyorsunuz. Enflasyonla hiçbir alakanız yok. Türkiye’de 2018 yılından bu güne kadar enflasyon birikiyor. 2021 kümülatif enflasyonundan bahsetmiyorum. Bu enflasyon elbette hem üretici hem de ihracatçı açısından maliyetleri artıracak, rekabet gücünü azaltacaktır.

“DOLAR EN AZ 45 LİRA ARTACAK”

27 liranın dolar karşılığı Türk lirasında son derece değerli rakam. Ne diyorsan söyle kardeşim. Ne olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Doların 27 lira olması aşırı değerlendiğini gösteriyor. Türk lirasının artık dolar karşısında 45 lira olması bekleniyor. Aksi halde Türkiye'nin dış ticaretteki açığı daha da artacaktır. Dengelenmesini ne kadar isteseniz de bu seviyeler orada değil. Dengeleneceği seviye ise 45 lira ve üzeri. Sonraki enflasyona göre daha da artacak. Ancak önümüzdeki aylarda istesek de istemesek de, baskılansa da gevşetilse de dolar kuru bu seviyeye ulaşacak. Bu konuda hiçbir işe yaramaz. Dolar/TL kurunun 2024 yılının ilk çeyreğindeki rekor yükselişi, uygun ekonomik tedbirlerin alınması halinde döviz kurundaki artışın önüne geçebilir ancak mevcut artış 2018'den bu yana kümülatif enflasyonun sonucudur ve bunun olması gerekiyor.

Önce Türkiye'nin cari açığına bakalım, ülkenin makroekonomik sorunlarını ele alalım, sonra bir değerlendirme yapalım. Sahip olduğunuz tahvil pozisyonlarına göre rapor yayınlamayın ve Morgan Stanley'i arkanıza almaya çalışmayın. Bilmiyorum ama Hodri Meydan'a Morgan Stanley'de ekonomist deniyor. Bu noktada doların ve TL'nin reel değerini tartışalım. Amerika'da ne diyorsanız onu yapın ve size ne söylediklerini görün. Diğer bankalar bunu zaten yapıyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.