e-Devlet şifresi olan hemen baksın! Devlet hesaplara 950 TL yatırdı

e-Devlet şifresi olan hemen baksın! Devlet hesaplara 950 TL yatırdı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahiplerine finansal destek sağlamak amacıyla yürüttüğü hanenin gelir durumuna göre belirlenen bir destek programı olan Aile Destek Programı’nın Ekim ayı ödemeleri yaklaşıyor. Detayları haberimizden öğrenebilirsiniz…


Hanenin gelir durumuna göre belirlenen destek programı olan Aile Destek Programı’nda her aileye aynı odanda ödeme yapılmıyor. Söz konusu ödemeler, hane ihtiyacı ve gelirine bağlı olarak değişkenlik gösterirken, 850 TL’den bin 250 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından binlerce kişinin aldığı Aile Destek Programı’nda ekim ayı ödemelerinin tarihi merakla bekleniyor. Ne kadar sosyal yardım parası yatacağı ise herkesin akıllarında soru işareti uyandırıyor. Destekten yararlanan hane halkı, hem ne zaman alacaklarını hem ne kadar alacaklarını hem de nereden alacaklarını merakla bekliyor. Her hane için değişkenlik gösteren söz konusu programın ödemelerinin içeriği detayları ve sorgulama yöntemlerinin tamamı haberimizde….

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, destek programından faydalanan kişilere ücretlerin ne zaman ve ne kadar yatırılacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Söz konusu ödemeler ise başvuranlar arasında yapılan araştırmalardan ve kişilerin şartları taşıyıp taşımadığına göre yapılan denetimin ardından belirlenen liste kapsamında merkezi olarak yatırılıyor. Bakanlıktan henüz bir açıklama gelmemesine karşın ödemelerin ekim ayının 15’inde yapılacağı bekleniyor. Açıklama yapıldığında ise sizleri hemen konuya ilişkin olarak bilgilendireceğiz.

SORGULAMA EKRANI

Eğer siz de ödemeleriniz hesabınıza yatıp yatmadığını kontrol etmek isterseniz e-Devlet’i kullanabilirsiniz. e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilen sorgulama ile hem hak sahibi olup olmadığınızı hem de ödemenin hesabınıza yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bu adımı izlemek isterseniz izlemeniz gereken adımlar önce e-Devlet sistemine girmek, daha sonra arama çubuğuna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını yazmak, ardından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklamanız şeklinde. Bu ekran açıldığında ise T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor. Bu adımları izlediğinizde hak sahibi olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Eğer Aile Destek Programı’ndan faydalanmak isterseniz ve şartlarınız uygun olup olmadığınızı kontrol etmek isterseniz aşağıda sıralayacağımız kriterlerden kontrol edebilirsiniz.

e-devlet

Sağlanması gereken şartlar şu şekilde:

Türk vatandaşı olmamak,

Mavi Kart sahibi olmak,

Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

18 yaşından küçük olmak,

Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan veya yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan veya özel sandıklar kapsamında olan kişilerin bulunmaması

Bunların yanı sıra, cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olmak, öğrenci yurtlarında kalmak, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumlarında bulunmak, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olmak Aile Destek Programı’ndan faydalanıp faydalanmayacağınızı etkileyebilir ve hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Söz konusu programa başvurular, yine e-Devlet kapısı üzerinden yapılabiliyor. Eğer, başka bir yöntem isterseniz o da ikametgâh adresinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz. Eğer reddedileceğinizden korkuyorsanız, bu konuda da gönlünüz ferah olabilir çünkü tekrar başvuru yapma şansınız bulunuyor.

 

Ödemeler Ne Kadar?

Gelelim ödemelerin ne kadar olduğuna… Aile Destek Programı kapsamındaki ödemeler, hanenin sosyoekonomik profiline ve gelir seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Eğer 450 TL ve altında para kazanıyorsanız, bin 250 TL ödeme alacaksınız. 450 TL ile 911 TL arasında geliriniz varsa bin 100 TL, 1372 TL ile 2 bin 835 TL arası geliriniz var ise 850 TL ödeme alacaksanız.

para

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.