El Nino alarmı verildi! 2024'te hava sıcaklıkları rekor kıracak

El Nino alarmı verildi! 2024'te hava sıcaklıkları rekor kıracak

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Dünya’da ısınmaya neden olan El Nino hava olayının başladığı belirtildi.

ABD yetkilileri, El Nino hava olayının başladığını ve bu durumun Dünya üzerindeki sıcaklıkların değişmesine neden olabileceğini açıkladı. NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) tarafından yapılan bir açıklamada, bu evrensel hava olayının önümüzdeki aylarda etkisini artırarak dünya genelinde hissedileceği belirtildi.

Bazı Bölgelerde Kuraklık Yaşanabilir

El Nino'nun başlamasıyla birlikte 2024 yılının muhtemelen Dünya'nın en sıcak yılı olacağı ifade edildi. İklim Bilimci Michelle L'Heureux, El Nino'nun gücüne bağlı olarak bazı bölgelerde kuraklık ve yoğun yağış riskinin artabileceğini ve dünyada sıcaklık rekorunun kırılabileceğini belirtti.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) ise geçtiğimiz mayıs ayında Sentinel-6 Michael Freilich adlı uydu verilerine dayanarak Büyük Okyanus'un ekvatoral kesiminde El Nino'nun gelişmekte olduğuna dair işaretler olduğunu bildirmişti.

El Nino'nun Afrika, Avustralya ve Asya'nın bazı bölgelerinde kuraklığa, Hindistan'daki muson yağmurlarının zayıflamasına ve Amerika kıtasının güney ve orta kesimlerinde ise şiddetli yağışlara neden olması bekleniyor.

İngiliz bilim adamları da elde edilen verilere göre El Nino'nun şu anda güçlendiğini ve 2023'ün sonunda en güçlü haline ulaşacağını tahmin ederek, 2024 yılında yeni bir küresel sıcaklık rekorunun yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

El Nino Nedir?

El Nino, Büyük Okyanus'un ekvatora yakın orta ve doğu kesimlerinde deniz yüzeyi sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde seyrettiği ve genellikle 2 ila 7 yılda bir gerçekleşen bir iklim olayıdır. El Nino'nun iklim üzerindeki etkisi Büyük Okyanus'un ötesine kadar uzanabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.