Emekli, memur, asgari tüm planlar suya yattı! Cumhurbaşkanı Erdoğan söz vermişti ama artık zam çok zor!

Emekli, memur, asgari tüm planlar suya yattı! Cumhurbaşkanı Erdoğan söz vermişti ama artık zam çok zor!

Çalışma Ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in ifadelerini yorumladı.

Devir teslim töreninde önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında "Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği yok" sözleri ile gündeme gelmiş ve bu sözleriyle ne demek istediği merak edilmişti. Çalışma Ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in ifadelerini yorumladı.

Basın mensupları karşısında geçtiğimiz gün önemli açıklamalara yer veren Mehmet Şimşek şimdiye dek yürütülen sürecin doğru olmadığı yönünde ifadeler kullanırken bu ifadeler ''itiraf'' niteliğinde oldu.

O İFADELER DEĞERLENDİRİLDİ!

Çalışma ekonomisi uzmanı Aziz Çelik “Mehmet Şimşek’in “rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçenek yok” cümlesinden anladıklarım'' şeklinde bir başlık altında bundan sonrası için nasıl bir yol izlenebileceğinin tahminin yürütürken detaylar merak edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesi de sık sık müjde verirken yeni Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdeleri de düşündürdü.

''YÜKSEK ARTIŞLAR YOK''

Çelik Mehmet Şimşek'in açıklamasının ardından ücret artışlarının eskisi gibi yüksek oranlarda olmayacağını ve enflasyonda düşüş için işsizlikte bir miktar artış olabileceğini öngörerek şu ifadelere yer verdi;

“Mehmet Şişmek’in “rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçenek yok” cümlesinden anladıklarım:

  • Ücret ve maaşlarla ilgili konularda konularda Çalışma Bakanı değil Mehmet Bey belirleyici olacak.
  • Asgari ücrette eskisi gibi artışlar biraz zor. Memur asgari maaşının 22 bin liraya yükselmesi epeyce tartışmalı olacak.
  • Diğer memurlara makul maaş artışları daha da zor. Emekli aylıklarında ciddi bir iyileştirme ve intibak düzenlemesi çok daha zor.
  • Kademeli emeklilik meselesi bir başka bahara kalabilir. Enflasyonu düşürmek için işsizlikte bir miktar daha artış söz konusu olabilir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.