Emekli zammında HESAPLAR DEĞİŞTİ! O isimden gelen 10 bin liralık zam teklifi ezberleri bozdu

Emekli zammında HESAPLAR DEĞİŞTİ! O isimden gelen 10 bin liralık zam teklifi ezberleri bozdu

Ülkemizde emekli maaşlarına yapılması ve netleşmesi beklenen zam oranı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama bekleniyor. Kesin emekli zammı için beklenen açıklamayla beraber yeni rakamlar dillendirildi. Bir ismin 10 bin liralık zam teklifi gündem oldu.

Türkiye'de artan enflasyon nedeniyle gıdadan faturaya, kiradan sağlık giderlerine kadar pek çok kalemde artış yaşandı. Özellikle emekliler, maaşlarının artan enflasyon ve maliyetler karşısında eridiğini belirtirken maaşlarına iyileştirme bekliyor. Gıda ve sağlık giderleri nedeniyle ekonomik olarak zorlanan emekliler, 7 bin 500 liraya sabitlenen emekli maaşının yükseleceği rakamı merakla bekliyor.

En düşük emekli maaşının ulaşması gereken rakam sıklıkla dillendirilirken bu kez Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'den bir teklif geldi. En düşük emekli maaşı için hesaplamalar yapılırken açıklanan 6 aylık enflasyon farkına göre en düşük emekli maaşının 10 bin 356 liraya çıkması bekleniyor. Bu hesaplamanın ardından kesin zam oranı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklama yapması beklenirken yeni teklifini duyuran CHP Genel Başkanı Özel, emeklinin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini belirtti.

ÖZEL'DEN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, emekli maaşları hakkında konuştu. Emekli maaşlarının yükseltilmesini isteyen Özel, "Türkiye hangi görüşten olursa olsun büyük bir ekonomik krizin altına ezilen milyonların ülkesi.'' ifadelerine yer verdi. ''Bugün çalışanlar zor durumda, emekliler perişan durumda. Enflasyon rakamları gerçek açıklansa TÜİK geçen sene enflasyonu yüzde 72 olarak açıkladı.

ekran-goruntusu-2023-09-16-163823.png

Gerçek enflasyonun yüzde 128 ila yüzde 170 arasında değiştiğini hepimiz biliyoruz. Yüzde 120'nin altında zam alan hiçbir şey yok.'' diyen CHP Genel Başkanı Özel, ''2023 yılında tek haneli enflasyon vaadinde bulunan iktidar partisi, milletimizin teveccühü ile iktidarını korudu. 'Hızla enflasyonun belini kıracağız' diyorlardı.

ekran-goruntusu-2023-08-06-164403.png

Gıda fiyatları ülkemizde yüzde 80 artarken dünyada yüz 10 düşüş yaşandı. Benzin, makarna, yumurta, ekmek her şey zamlandı. Bir emeklinin 2002 yılında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 50 üzerindeydi.'' ifadelerine yer verdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA 'ASGARİ ÜCRET' TEKLİFİ

Asgari ücreti düşük bulduğunu belirten CHP Genel Başkanı Özel, en düşük emekli maaşında asgari ücret teklifi vererek ''Bugün asgari ücret yeterli değil ama 17 bin lira bu hesaba göre emekli maaşının 25 bin olması lazım ama değil. Ülkenin ekonomisi bu haldeyse emekli maaşının 7 bin 500 olmasındandır, asgari ücretin 14 bin olmasındandır. Belediyemizde en düşük maaş ise 24 bin 800 TL. Yetiyor mu bu para yetmez, kira ortada, zamlar ortada. Bu hükümet emeklisini başkasının eline bakar duruma getirmiştir. Emekli maaşlarıyla evlatlara destek olunan, düğünlere gidildiğinde altın takılan durumdan bugün bu hale gelmiştir. Emekli bugün karnını doyuramaz hale gelmiştir.'' dedi.

ekran-goruntusu-2023-09-29-190341.png

Önümüzdeki hafta kanun teklifleri olduğundan bahseden CHP Genel Başkanı Özel, ''En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılmalı. Bu çağrıyı Turgutlu'dan yapıyoruz. TÜİK'e göre değil gerçek enflasyona göre zam yapılsaydı bugün herkes yüzde 35 daha fazla maaş alacaktı" diye konuştu. Özel'in en düşük emekli maaşında asgari ücret teklifi vermesinin nasıl değerlendirileceği ise henüz bilinmiyor. Emekli maaş zammı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.