Emekliler düğün bayram edecek! İntibak zammı müjdesi geldi işte Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı

Emekliler düğün bayram edecek! İntibak zammı müjdesi geldi işte Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı

Milyonlarca emeklinin beklemiş olduğu Temmuz zammı için rakamlar gelmeye devam ederken TBMM tarafından en düşük emekli aylığı için yeni kanun teklifi sunuldu.

Emekliler düğün bayram edecek! İntibak zammı müjdesi geldi işte Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı - 16 milyon emekli Temmuz ayında verilecek olan ara zam müjdesini büyük bir heyecanla beklemeye devam ederken ne yazık ki açıklanan ilk rakamlar umutları kırmıştı. Emekliye bayram ikramiyesi için zam yapılmaması ek zam beklentilerini azaltmıştı.

Emekliye beklenen zam müjdesi TBMM'den geldi. Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız tarafından hazırlanan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. Hazırlanan kanun teklifi ile güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranlarında yapılan değişiklik ile emekli maaşları arasındaki farkın giderilmesi ve emeklilerin daha iyi koşullara kavuşturulması talep edildi.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 3 üncü maddesinin 29 uncu bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Güncelleme katsayısı: Her yılın Aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranının % 100'ü ile sabitfiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızının % 100 'ünün toplamına (1) tam sayısının ilâve edilmesi sonucunda bulunan değeri, "

MADDE 2- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Aylık bağlama oranı, % 70'tir. 25 yılın üzerindeki sürelerde her 360 gün için % 2 eklenir. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90'ı geçemez."

MADDE 3-31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 103- Bu kanunun 1 ve 2 inci maddesi hükümleri, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan bugüne kadar aylık ve gelir bağlanmış olan kişiler için de uygulanır ve kişilerin aylık ve gelirleri yeniden hesaplanır.

Aylık ve gelir bu kanunun yürürlük tarihinden itibaren yeni belirlenen tutar üzerinden ödenmeye devam olunur. Yukarıdaki maddelere göre hesaplanan aylıklar için geriye yönelik herhangi bir ödeme yapılmaz!''

MADDE 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

kanun-tasarisi.jpg

Kanun teklifi mecliste kabul edilirse emeklilere intibak zammı olarak ek zam verilecek. Böylelikle emekli maaşlarında Temmuz ayında gelecek olan enflasyon zammına ek ilave intibak zammı uygulanmış olacak. İntibak zammı emekliler tarafından uzun süredir talep ediliyor ve sürekli olarak gündeme taşınıyordu. Emeklilerin gözü kulağı TBMM'den gelecek olan müjdeye çevrilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.