Emeklilik hesapları sil baştan değişti! 7200 gün çıkmazı sonrası yeni tablo!

Emeklilik hesapları sil baştan değişti! 7200 gün çıkmazı sonrası yeni tablo!

Bağ-Kur borçları farklı zamanlarda ödenirken, ikramiye gün sayısının 7.200'e düşürülmesi, erken emekli olmak isteyenlerin hesaplarını zorlaştırdı. Detaylar haberimizde..

Bağ-Kur sigortalısı olanların geçmiş prim borçlarını ödemekten duyduğu mutluluk, erken emekliliklerin ortaya çıkmasıyla yerini acıya bıraktı. Ancak son gelişmeler bu beklentilerin ise tam tersi sonuçlar doğurdu.

Bağ-Kur Borcu Hangi Tarihlerde Silindi

Bağ-Kurluların uzun süredir bekledikleri prim borcundan muafiyet uygulaması, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki borçlar için uygulamaya konuldu. 2008, 2015, 2018, 2020 yıllarına ait silme işlemlerinin ardından 1 Mayıs 2021 öncesi borçlar da silindi. Bu karar milyonlarca Bağ-Kurluyu mutlu etti.

Ancak Bağ Kur sigortalı günü prim yükümlülüğüyle birlikte iptal edildi. Bağ-Kur'da emeklilik sigortası prim gün sayıları 9 bin günden 7 bin 200 güne indirilmesi konusu gündeme gelirse sigortalıların borçlarından feragat etme kararından büyük ihtimalle pişman olacakları belirtiliyor.

"Ödenmeyen günlerin telafisi zorlaştı"

Bağ-Kur sigortalılarının ödenmeyen günlerinin telafisi zorlaştı. Ayrılmak isteyenler gereken gün sayısını ödeyemiyorlar ve kalan sürenin tamamını ödemek zorunda kalıyorlar. Örneğin 10 yıllık görev süresi silinen bir kişi, yalnızca iki yıl boyunca gerekli emeklilik günlerini almakla kalmayacak, aynı zamanda tahakkuk eden sürenin tamamının yeniden iade edilmesi gerekecektir.

Emeklilik hesapları sil baştan değişti! 7200 gün çıkmazı sonrası yeni tablo!

Yüksek Primler Sigortalı Vatandaşları Zorluyor

Bu durumda 2 yıl için ödenen prim oldukça makul ancak 10 yıl için ödenen prim ciddi bir yük olup, örneğin eksik kalan 2 yıla 721.937 TL ek prim ödemek zorunda kalan bir kişi, bu uygulamanın mantıksızlığını anlıyorum. Birçok kişi için de bu kadar yüksek oranda prim ödeyerek 7.500 TL emekli maaşı almak mümkün değil.

Silinen Prim Günlerinde Kısmi İhya İmkanı Olmayacak

Askerlik hizmeti, doğum veya yurtdışında çalışma için gerekli olan süre boyunca hizmet yükümlülüklerine maruz kalabilirsiniz. Yurt dışında görev yapıyorsanız, doğum yapıyorsanız veya askerliğinizi bitirmişseniz yalnızca o dönem için ihtiyacınız olan miktarda borç alabilirsiniz. Ancak daha önce iptal edilen sigortalılık süresinin yalnızca Bağ-Kur kapsamında emeklilik için yeterli olan kısmı için başvuruda bulunmak mümkün değildir.

"Prim günlük indirimler erken emeklilik için yeterli olmayabilir"

Bağ-Kur sigortalıları bu gelişmelerle birlikte prim gün indirimlerinin yanı sıra daha akıllı yasal düzenlemeler bekliyor. Sosyal güvenlik uzmanları, gün sayısının kısaltılmasının yüksek sigorta primi ödenmesini gerektiren sistemi çözmeyeceğini söylüyor.

Bağ-Kur sigortalıları, emeklilik hayallerini gerçekleştirmek için gereksiz yüksek primler ödemenin dışında daha adil sistemin yaratılmasını umuyor. İlgili bakanlıkların yapacağı çalışmaların detayları yayımlandıktan sonra bu konuda düzenlemelerin neler kapsadığını hep birlikte gözden geçireceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.