Emeklilik yaşında 1500 gün indirim! SGK açıkladı, kimler yararlanacak?

Emeklilik yaşında 1500 gün indirim! SGK açıkladı, kimler yararlanacak?

Emeklilik yaşında indirim yapılan imkanı SGK bir açıklama yaparak duyurdu. Az bilinen bu hak ile bazı çalışanlar 1500 gün erken emekli olabilecekler.

Türkiye’de emeklilik şartları sürekli bir tartışma konusu yapılıyor. Yıllar içerisinde SGK sisteminde yapılan değişikliklerle çalışanlar arasında bir birlik sağlanamadı. Nihayetinde ise 7200 prim günü ile 58-60 yaş şartları ile emekli olunabiliyor. Bu şartları karşılamak ise oldukça zorlu olabiliyor. Bu kadar tartışılan SGK sisteminde emeklilik indirimi sağlayan bir de hak bulunuyor. Bu hak kullanıldığında emeklilik yaşında indirim yapılıyor.

SGK EMEKLİLİK YAŞINI HANGİ SİSTEMLE İNDİRİYOR?

SGK’nın emeklilik yaşını indirime tabi tutmasında belirli bir sistem uygulanıyor. Bu hak da herkese verilebilen yaygın bir hak değil. Emeklilik yaşında indirim hakkı elde edilebilmesi için özel şartların meydana gelmesi gerekiyor. Bu özel şart da sadece çalışan annelerin bir kısmını ilgilendiriyor.

Çalışan annelerin eğer engelli çocukları varsa ve bu engelli çocuk bir başkasının bakımına muhtaç ise devlet bu annelerin emekli olmalarını destekliyor. Bu kapsamda iki ayrı destek veriliyor ve her ikisi de büyük bir fayda sağlıyor. Bu fayda ile emeklilik çok daha kolay koşullarda gerçekleşebiliyor.

Engelli çocuğu olan çalışan annelere devlet desteği olarak ilk olarak prim desteği veriliyor. Bu prim desteği çalışan anne emekli olmak istediği sırada hesaplanarak primlerinin üzerine ekleniyor. Bu şekilde çalışan annenin kaç gün primi varsa o primlerin dörtte biri kadar da devlet katkı sağlıyor. Yani 6000 prim günü olan engelli çocuk sahibi çalışan anneye 1500 gün de SGK prim ekliyor. Böylece toplam prim gün sayısı 7500 güne yükseliyor.

Bir başkasının bakımına muhtaç engelli çocuğu olan çalışan anne SGK’nın sağlamış olduğu prim desteğinin yanında emeklilik yaşında da indirim hakkı elde ediyor. Bu hak da toplam prim gün sayısının dörtte biri kadar oluyor. 6000 günü olan bir çalışan annenin bir başkasının bakımına muhtaç engelli çocuğu varsa emeklilik yaşında 1500 gün indirim yapılıyor. Bu da emeklilik yaşını 4-5 gün geriye çekmek anlamına geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.