Erdoğan'ın ekonomide rotayı hazırladı! Pazartesi başlıyor

Erdoğan'ın ekonomide rotayı hazırladı! Pazartesi başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Kabine'yi açıklamasından hemen sonra ülke genelinde ciddi ekonomik reformlar yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Kabine'yi açıklamasından hemen sonra ülke genelinde ciddi ekonomik reformlar yapılması bekleniyor. Üst üste 11. kez yeni demokrasi zaferine imza atan Erdoğan, ekonomide ki rotasını da "uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı üretim" olarak açıkladı.

Bu yıl ise öngörülen 455 milyar liralık yatırım ve 5 yıllık dönemde de 6 milyonluk istihdam hedefiyle beraber vatandaşın da gelirini artırmak için Meclis açılır açılmaz bu süreçte öncelikli yasal düzenlemeler ve adımların da hayata geçirilmesi bekleniyor.

YENİ KABİNE

Türkiye'de yeni Kabine'nin en geç Pazartesi günü açıklanması beklenirken ekonomide de yeni dönemin "güven ve istikrar" ekibi olacağı belirtildi. AK Parti ekonomi kurmayları da Hükümet Programı'nın ekonomi ayağını hazırlayacak iken programda da seçim sonuçları ve toplumun da tüm kesiminden gelen talepler alınacak.

Nüfusu artışa geçen ve fiyat artışlarının da en çok hissedildiği şehirlerin tek tek yeniden yapılandırılmasının sağlanacağı belirtiliyor. Meclis'in de gündemine gelecek ilk yasal düzenlemeler Temmuz ayında sona erecek kiracıları da korumak adına uygulamaya alınan yüzde 25'lik tavan uygulamasının da süresinin uzatılması olacak.

FAHİŞ KİRAYA SON

Fahiş kira artışının önüne de geçmek adına Türk Ceza Kanunu'nda hapis, idari para cezasını içeren düzenlemeler de bu yasama döneminde tamamlanacak.

KİŞİ BAŞI GELİR 16 BİN DOLAR

Türkiye'de yeni kabinede görev yapacak olan ekonomi ekibi 5 yıllık Ekonomi Eylem Planı'nı uygulamaya alıyor. Türkiye'yi de bu süreçte üst gelir grubuna taşımayı hedefleyen ve yüzde 5,5 büyüme ve 1,5 trilyon dolarlık milli gelir, 16 bin dolarda kişi başı gelir düzeyine adım atılacak adımlar devreye girecek.

Yeni ekonomi yönetimi, "reel sektörü güçlendirme, gençlere destek, yatırım, kalkınma ve büyük projelere ivme kazandırma, sosyal politikaları yaygınlaştırma ve yeni nesil atılımlara" odaklanacak.

EN DÜŞÜK MEMUR AYLIĞI 22 BİN TL

En düşük memur aylığı 22 bin TL olacak.

İŞSİZLERE ÖNCELİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 6 milyon istihdam sözüne karşılık olarak da pasif işgücü programlarına erişim güçlenecek ve işsizlik sigortası fonundan da yararlanma koşulları açıklanacak. İstihdamda öncelik 6 aydan daha uzun süredir işsiz olanlara verilecek.

Bu yıl sonuna kadar da işsiz olanları istihdam edecek olan özel sektör işverenlerinin de prime esas kazanç üst sınırına kadar ki SGK primi işveren payını devlet karşılayacak.

YATIRIMLARA DESTEK

Bankacılık dışı finansal unsurları çeşitlendirerek finans sektöründe bankacılığın payını uluslararası normlara yakın seviyelere getirilecek.

MEHMET ŞİMŞEK KABİNEYE

Son gelen bilgilere göre Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.