Ev sahibi olan milyonları ilgilendiriyor! VERGİDEN MUAF tutulacaksınız işte detaylar

Ev sahibi olan milyonları ilgilendiriyor! VERGİDEN MUAF tutulacaksınız işte detaylar

Ev sahibi olan vatandaşların belirli dönemler içinde ödemesi gereken bazı vergiler bulunuyor. Vergi ödeme zorunluluğu bulunan vatandaşlar her yıl yeni vergi ücretlerini merak ederken bu kez vergi istisnası için açıklama geldi.

Ülkemizde vergi ödemek zorunda olan her vatandaş çeşitli kalemlerde vergi ödemesi yapıyor. Vergi ödemelerindeki tutarlar her kalemde farklılık gösterirken 2024 yılında bu ücretlere de zam geldi.

Türkiye'de vergi ödemelerine ilişkin ayrıntılar her dönem merak konusu olurken bir de vergi istisnası konusu bulunuyor. Vergi ödemekle yükümlü vatandaşlar vergi istisnasının ne anlam ifade ettiğini araştırıyor. Vergi istisnası, vergi kanunlarına göre vergilendirilmesi gereken vergi konularının aynı kanunlar uyarınca vergilendirilememesidir. Bu çerçevede 2024 yılı vergi istisnası tutarlarının da yükseldiği bildirildi.

EV SAHİPLERİ İÇİN VERGİ İSTİSNASINDA YENİ RAKAMLAR BELLİ OLDU

Gelir vergisinde kazanç unsurları çerçevesinde pek çok mükellefin faydalandığı istisna ve indirim tutarları 2024 yılında yeniden değerleme oranında artırıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mesken kira gelirlerinde gelir vergisi istisnasının 2024 yılı için 33 bin lira olduğunu açıkladı.

turkiyede-ev-sahibi-olan-milyonlari-ilgilendiriyor-vergiden-muaf-tutulacaksiniz-iste-detaylar.jpg

Buna göre bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri elde eden ev sahipleri herhangi bir gelir vergisi ödemeyecek. 33 bin liranın üstünde kira geliri elde eden ev sahipleri de vergi ödemek zorunda kalacak.

Açıklanan vergi istisnası düzenlemesine göre 2024 yılında 33 bin liraya kadar olan kira gelirleri için ev sahipleri gelir vergisi ödemeyecek.

  • Kira gelirlerindeki 21 bin lira olan istisna tutarı 33 bin liraya,
  • Değer artış kazançlarındaki 55 bin lira istisna tutarı 87 bin liraya,
  • Arızi kazançlardaki 129 bin lira istisna tutarı 200 bin liraya,
  • Tevkifata ve istisnaya konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarına ilişkin beyanname verme sınırı 13 bin liraya çıktı.

turkiyede-ev-sahibi-olan-milyonlari-ilgilendiriyor-vergiden-muaf-tutulacaksiniz-iste-detayla.jpg

Açıklanan yeni rakamlar 2024 yılı boyunca geçerli olacak.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.