Ev sahiplerinin alicengiz oyunu ortaya çıktı! Kirayı yüzde 200 artırmak için bunu yapıyorlar

Ev sahiplerinin alicengiz oyunu ortaya çıktı! Kirayı yüzde 200 artırmak için bunu yapıyorlar

Fahiş kira artışları cepleri yalarken özellikle büyükşehirlerdeki durumlar kötüye gitmektedir. Yüzde 25 kira artışına uymayan ev sahiplerine dikkat çeken uygulama geldi.

Açık artırmayla en yüksek rakam teklifinde bulunan kiralama, 6-12 ay peşin, durumu iyi kefil ve odaların kiraya çıkartmasına son zamanlarda tahliye taahhütnamesi şartı getirildi. İSTOÇ İş adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, kira sahibi ve kiracıların yaşadığı anlaşmazlıklar ise mahkemelerde dolup taştı. Mülk sahipleri, kiracısıyla anlaşmazlığı düşüp mahkemeye gittiğinde, süreç uzuyor. Bir dava 2-2,5 sene devam ettiği bilgisini verdi.

Demir, konut sahipleri kiralamadan önce mutlaka tahliye taahhütnamesi alınması gerektiğini belirtirken kefil istendiğini kefilin durumunun da iyi olması gerektiğine değindi. Tahliye taahhütnamesinde sürenin karşılıklı olarak anlaşmaya bakılarak belirlendiği, öğrencilerden istenen kiraların devamında sanki 1 sene sonra çıkacaklarmış gibi gösterenlere değinildi.

kira sözleşmesi

Üniversitelerin açılmasına yakın kiralarda yüzde 25 artışlar yaşanırken Demir, değer 20.000 TL olan evlerin 25 bin TL'ye yükseldiğinin altını çizerken rakamlar bölgelere göre farklılık gösterirken İstanbul’da bazı kiraların 90 bin TL, 140 bin liraya kadar çıktığının altını çizdi. Demir, kiralıkların bir süre daha hareketsiz devam edeceğini açıkladı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.