Faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi ne zaman, kimlere verilecek, yaş şartı var mı?

Faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi ne zaman, kimlere verilecek, yaş şartı var mı?

Seçim döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından evlenecek çiftler için verileceği açıklanan faizsiz evlilik kredisi ile ilgili detaylar takip ediliyor. Evlilik kredisinin hangi şartlarla verileceği sorgulanmaya devam ederken son gelişmeleri derledik.

Ülkemizde yaşanan maliyet artışları vatandaşların bütçelerini zorlarken özellikle evlenecek çiftler büyük borçlar altına girmek durumunda kalıyor. Ev kurmak ve düğün yapmak için gerekli azami miktar 400 bin lira olarak hesaplanırken nakde duyulan ihtiyaç da artıyor. Seçim döneminde adaylardan çeşitli vaatler gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da faizsiz evlilik kredisi müjdesi vermişti. 2 yıl geri ödemesiz, 48 ay vadeli 150 bin liralık faizsiz evlilik kredisinin verileceği gün için bekleyen çiftler için bazı gelişmeler yaşandı.

Kabine Toplantılarının ardından evlilik kredisi ile ilgili detaylar belli oldu. Faizsiz evlilik kredisi ile ilgili olarak ''Faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi kimlere verilecek, yaş sınırı kaç, gelir şartı var mı?'' gibi sorulara yanıt aranırken evlenecek çiftlerin sabırsızlıkla beklediği evlilik kredisi hakkında şartlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından duyuruldu.

FAİZSİZ 150 BİN TL EVLİLİK KREDİSİ ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, beklenen evlilik kredisinin şartları ile ilgili olarak ''Meclise gönderdik, top mecliste, biz tüm çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz. Deprem bölgesi için pilot proje olarak başlatıyoruz. Akabinde de genişleteceğiz. Gençlerimizin beklediği bir müjdeydi.'' dedi. Bununla beraber şartlardan bahseden Bakan Göktaş, ''Bütün kriterleri oluşturduk, bütün altyapı şu anda hazır. 18 - 27 yaş gibi ama bunların hepsi Meclis'te görüşülecek. Gelir kriteri var, yaş kriteri var. Belli suçlara bulaşmamış olmak ve deprem bölgesinde yaşamış olmak gibi'' dedi.

faizsiz-150-bin-tl-evlilik-kredisi-ne-zaman-kimlere-verilecek-yas-sarti-var-mi.jpg

Şartlarla ilgili açıklamasına devam eden Bakan Göktaş, ''Çiftlerin Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programından da faydalanması gerekiyor. Bu kriterlere uyan herkes bundan faydalanabilecek. 2 yıl boyunca geri ödemesiz. Sıfır faizle vereceğimiz bir destek. Yönetmelik çıkarmamız gerekiyor akabinde. Pilot bölgeden başlama nedenimiz, deprem bölgesindeki gençlerimize destek olmak. Oraya moral motivasyon olmak.'' değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan Aile ve Gençlik Bankası'nın yeni yıldan önce hayata geçirileceği de duyuruldu. Banka faaliyete başladığı andan itibaren evlilik kredisinin başvurularının alınması bekleniyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.