Fatura ödemelerinin 184 TL'si geri veriliyor! Her ay faturasını götürenler ödeme alabilecek

Fatura ödemelerinin 184 TL'si geri veriliyor! Her ay faturasını götürenler ödeme alabilecek

Faturasını o kuruma götüren kişiler geri ödeme alacak! Başvurular nereye yapılıyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni destek ödemeleri sayesinde vatandaşların elektrik borçlarının bir kısmı ödenecek. Bakanlık tarafından ihtiyacı olan aileler için yapılan destek programıyla birlikte vatandaşların elektrik tüketimleri uygun fiyata geliyor.

Başvuru İçin Hangi Şartlar İstenmektedir?

Aile Bakanlığı tarafından uygulanan elektrik faturası yardımı, son yapılan güncellemelerle birlikte daha kapsamlı hale getirildi. Öncelikle, bu yardımdan faydalanmak için ihtiyaç sahibi ailelerin başvuru yapmasına artık gerek yok. Sosyal yardım alan aileler, Aile Bakanlığı'nın sistemine kayıtlı olduklarından her ay bu sosyal yardım ödemesini almaktadırlar. Böylece elektrik faturalarının önemli bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Elektrik faturası yardımının ikinci aşaması ise kronik rahatsızlığı nedeniyle tıbbi cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan vatandaşlara sağlanmaktadır. Bu destekten faydalanmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Cihaza bağlı yaşamak durumunda yada ihtiyacı olan vatandaşlara devlet, elektrik tüketimlerine destek sağlamaktadır.

fauta.jpg


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan elektrik tüketim desteği sosyal yardımı kapsamında yapılan ödemelerin miktarı merak edilmektedir. Bu bağlamda, ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan kişi sayısına göre farklı miktarlarda destek verilmektedir. 1 yada 2 kişi yaşanılan evler için 110 TL, 3 kişi yaşanılan evler için 147 TL, 4 kişi yaşanılan evler için 184 TL ve 5 ve daha fazla kişi yaşanılan evler için ise 221 TL elektrik faturası desteği bakanlık tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca, tıbbi cihaza bağlı olan kronik hastalara verilen elektrik faturası yardımı en üst düzeyde, yani aylık 221 TL olarak ödenmektedir.

Ödemeler Nereden Alınacak?

Bu sosyal yardım ödemeleri, vatandaşlara PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Vatandaşlar, PTT şubelerine giderek kimliklerini ibraz ederek elektrik faturalarının ödemelerini alabilmektedirler. Bu sosyal yardımlar her ay nakit olarak ödenmekte olup, Temmuz ayında bu ödemelerde bir artış yapılması beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.