Filistin ile İsrail savaşına AK Parti Samsun'dan tepki: "Daha çok kan akmasın"

Filistin ile İsrail savaşına AK Parti Samsun'dan tepki: "Daha çok kan akmasın"

AK Parti'nin Samsun İl Başkanlığı, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırı ve ablukasına dikkat çekmek amacıyla basına açıklama yaptı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı abluka ve saldırıyla ilgili AK Parti İnsan Hakları Genel Başkanı koordinasyonunda tüm illerde olduğu gibi Samsun'da da eş zamanlı bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında, AK Parti Samsun İl Genel Başkan Yardımcısı olarak görevde bulunan Haluk Bülbül konuştu. Bülbül, AK Parti Samsun il merkezinde yaptığı basın açıklamasında “İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Ekim 2023'te ilan ettiği saldırıların ardından aralarında çocukların da bulunduğu 700'den fazla kişi hayatını kaybetti. Gençler, yaşlılar ve kadınlar öldürüldü, yüzlerce kişi yaralandı." ifadelerini kullandı.

Samsun AK Parti İl Başkanlığı salonunda yapılan açıklamanın içeriğinde şu ifadelere yer verildi:

Dünya, İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam eden ablukası altında yaşayan sivillerin acılarına tanık oluyor. İsrail'in Gazze'ye uygulamış olduğu abluka, uzun yıllardır sürdürülen insan hakları ihlallerinin ve insani krizin sonucudur. Gazzeliler yıllardır temel haklarından maalesef mahrum bırakılıyor ve yaşam koşulları kötüleşiyor. İsrail'in ablukaya aldığı Gazze Şeridi'nde yaşayan insanların temel ihtiyaçlara sınırlı erişim, elektrik ve su kesintileri şeklinde ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Ayrıca Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar acımasızca saldırıya uğruyor. Bu durum masum sivillerin hayatını tehdit ediyor. Özellikle sivilleri ve sivil yerleşimleri hedef alan yangına körükle gitmenin kimseye faydası olmayacaktır. Uluslararası toplum, Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sona erdirilmesi ve Gazzelilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönündeki çabalarını iki katına çıkarmalıdır. Gazze halkı barış ve adalet arzusuyla protestolarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri ile uluslararası toplum, Gazze halkının temel haklarına saygı gösterilmesi, ayrıca da onlara daha iyi bir gelecek sağlanması için gerekli tedbirleri almaya davet edilmektedir. 1967 sınırlarına dayanan, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve coğrafi olarak birleşmiş bir Filistin Devleti'ne ulaşmalıyız. Maalesef bu konuda her geçen gün geri kaldığımız için bölgemiz çatışma, kan, gözyaşı sarmalından kurtulamayacaktır.

Sivil yerleşim yerlerinin hedef alınmasını uygun bulmamaktayız. Savaşın bir ahlakı bulunmaktadır. Abluka operasyonları savaş etiğine aykırıdır. Abluka bir savaş değil katliamdı. Sivilleri cezalandırmak hiçbir amaca hizmet etmez. Artık masum insanlar ölmeyecek, daha fazla kan dökülmeyecek. Bölgedeki tüm etkili tarafları barışın tesisi konusunda sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna olan inancımızı her yerde, mümkün olan tüm güçle ve en yüksek sesle dile getirmeye devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.