GENÇLER İÇİN BİR PROJE DAHA

GENÇLER İÇİN BİR PROJE DAHA

Canik Keşif Kampüsü Projesi için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile protokol imzalayan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Gençlerimiz için bir projemiz daha hayata geçiyor” dedi.Canik Belediyesi tarafından yaklaşık...

Canik Keşif Kampüsü Projesi için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile protokol imzalayan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Gençlerimiz için bir projemiz daha hayata geçiyor” dedi.

Canik Belediyesi tarafından yaklaşık 15 milyon TL yatırım sağlanarak hayata geçirilen Canik Keşif Kampüsü’ne Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Sosyal Gelişimi Destekleme Programı’ndan (SOGEP) destek geldi. Bakanlık tarafından sürdürülen program kapsamında Canik Keşif Kampüsü’nde gençlere yönelik yapılacak teknolojik yatırımlarda kullanılmak üzere sağlanacak 4,5 milyon TL’lik hibe desteği için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Canik Belediyesi arasında protokol imzalandı. Canik Belediyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen projeye Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 3 bin 990 TL’lik hibe desteği, Canik Belediyesi ise 510 bin TL’lik eş finansman desteği verecek.

Sandıkçı Projeyi Destekleyenlere Teşekkür Etti

Canik Keşif Kampüsü Projesi’ne sağlanan destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan İbrahim Sandıkçı, “Belediyemiz tarafından yapımı devam etmekte olan Canik Keşif Kampüsümüz ilçe ve bölge gençlerinin geleceği adına büyük önem taşıyor. Gençlerimiz için bir projemiz daha hayata geçiyor. Bilim ve teknoloji alanında kullanılacak olan hibeyi ilçemize ve gençlerimize kazandırmanın heyecanı içerisindeyiz. Bu projemize sağlamış oldukları destekten dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank beyefendiye ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin’e teşekkürlerimi sunuyorum. Projenin en başından itibaren desteklerini hiç esirgemeyen Samsun Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Bilim ve teknoloji alanında cazibe merkezi olacak”

Canik Keşif Kampüsü projesinin Samsun’da ilk ve tek olduğunu ifade eden Başkan İbrahim Sandıkçı, “Bu proje yaklaşık 2 bin metrekare kapalı alana sahip üç katlı bir yapı olarak hayata geçecek. Bahçesinde ise açık hava deneylerinin yapılacağı fen laboratuvarları alanı olacak. Projede fizik, kimya, biyoloji laboratuvarlarının yanı sıra yazılım, robotik kodlama gibi teknoloji alanında atölyeler de yer alacak. Canik Keşif Kampüsü projemiz hayata geçtiğinde Canik’teki tüm okullarımızın kullanımına sunulacak. Bilim adına her türlü yeniliği bünyesinde barındıracak bu kampüs gençlerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artıracak ve kısa sürede bölgede cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

Geleceğin bilim insanları yetişecek

Canik Keşif Kampüsü adıyla hayata geçirilen projede ‘Astronomi, Havacılık ve Uzay Keşif Alanı’, ‘Teknoloji Atölyesi’, ‘Fizik Atölyesi’, ‘Kimya ve İnsan Bilimleri Atölyesi’, ‘Matematik Atölyesi’, ‘Doğa Atölyesi’, ‘Üretim Atölyesi’, ‘Kişisel Gelişim Atölyesi’, ‘Dene Yap Atölyesi’, ‘Destekleyici Eğitim Atölyesi’ gibi başlıklar altında pek çok bilimsel atölyelerin yer aldığı belirtildi. Atölyelerle birlikte pek çok branşta yapılacak bilimsel çalışmaların sergileneceği keşif alanları, ‘Bilim Kafe’ adıyla hazırlanmış dinlenme mekanları ve pek çok farklı konseptin yer aldığı birimler projede yerini alacak. Canik Keşif Kampüsü açılışının TEKNOFEST KARADENİZ finallerinin yapılacağı 4 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirileceği planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.