GÜVENLİ KENT, GÜVENLİ YAŞAM

GÜVENLİ KENT, GÜVENLİ YAŞAM

Samsun'da MMO ile Tekkeköy Belediyesi arasında 'Asansör Periyoduk Kontrol Protokolü' imzalandı. MMO Başkanı Kadir Gürkan, "Güvenli Kent Güvenli Yaşam ilkemiz doğrultusunda bir adım daha attık" dedi.Samsun'da Tekkeköy Belediyesi,...

Samsun'da MMO ile Tekkeköy Belediyesi arasında 'Asansör Periyoduk Kontrol Protokolü' imzalandı. MMO Başkanı Kadir Gürkan, "Güvenli Kent Güvenli Yaşam ilkemiz doğrultusunda bir adım daha attık" dedi.

Samsun'da Tekkeköy Belediyesi, ilçe sınırları içinde yer alan tüm asansörlerin periyodik bakım kontrolü için Makina Mühendisleri Odası(MMO) Samsun Şubesi ile protokol imzaladı. Belediye Başkanı Hasan Togar ile MMO Şube Başkanı Kadir Gürkan arasında imzalanan protokol gereği, ilçe genelinde asansörlerin periyodik kontrolleri MMO tarafından yapılacak.

Tekkeköy Belediyesi, 4 Mayıs 2018 tarihli ve 30411 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 'Asansörlerin Periyodik Kontrol Yönetmeliği' ve 13 Eylül 2022 tarihli ve 31952 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 'Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' hükümleri gereğince Tekkeköy ilçe sınırları içinde yer alan asansörlerin güvenli ve işletme yönünden TS EN 81-80, TS EN 81-1, TS EN 81-1+A3 ve TS EN 81-20 standartlarına göre uygun çalışıp çalışmadığının tespiti, tescil ve periyodik kontrolleri için anlaşma yaptı.

Belediye, vatandaşların can ve mal güvenliği ile asansörlerin işletme yönünden uygun çalışıp çalışmadığının tespiti için MMMO Samsun Şubesi ile 5 yıllık protokol imzalandı.

"ASANSÖR KONTROLLERİNİ ÖNEMSİYORUZ"

Tekkeköy ilçesi sınırlarında yeni yapılan tüm binalarda asansör olduğuna dikkat çeken ve bu asansörlerin insan hayatı noktasından büyük önem taşıdığını belirten Belediye Başkanı Hasan Togar, “Tekkeköy her geçen gün daha da büyüyen gelişen ve yapılaşması devam eden bölgenin en önemli yerleşim yerleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle hızlı büyüme, nüfus artışı ve buna paralel olarak yeni binalar yükseliyor. Bu binaların tamamında hayatımızı kolaylaştıran asansörler var. Bu asansörler binalarda bizlerin, ailemizin, yakınlarımızın ve tüm bireylerin canını taşıyan önemli araçlardır. Bizler de bu konuda çok hassas davranarak, halkımızın can güvenliği için Tekkeköy Belediyesi olarak bu tür konulara özen gösteriyoruz” dedi.

'İLÇEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN'

Asansör kontrollerinin yılda en az 1 kere yaptırılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu kaydeden Başkan Togar, “Vatandaşlarımızın mal ve can güvenliği bizim için ilk sırada gelir. İlçe sınırlarımızda bulunan asansörlerimizin bakım ve periyodik kontrollerinin yapılması maksadıyla MMO ile 5 yıllık protokol imzalamış bulunmaktayız. Belediyemiz ve ilçemiz için hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

"KAZALAR, ETKİN DENETİMLE ÖNLENİR"

İmzalanan 'İnsan ve Yük Asansörlerinin Yıllık Periyodik Kontrolleri Protokolü' ile ilgili olarak basına bilgi veren MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan da, “Güvenli Kent Güvenli Yaşam İçin ilkemiz doğrultusunda Tekkeköy Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde bir adım daha attık. Asansörler, güncel hayatımızda yoğun kullanılan dikey ulaşım araçlarıdır. Asansörlerde olası kazaların önüne geçebilmenin ancak etkin bir denetimle mümkün olacaktır. Anlaşmamızın Tekkeköy halkına hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.