Herkesin evinde var sakın çöpe atmayın! O eşya altın parası ediyor

Herkesin evinde var sakın çöpe atmayın! O eşya altın parası ediyor

Herkesin evinde olan o eşya artık servet değerinde. Çöpe atanlar bin pişman olacak altın parası ediyor.

Herkesin evinde olan o eşya artık servet değerinde. Çöpe atanlar bin pişman olacak altın parası ediyor. Dünya zaman içerisinde teknolojik gelişmeleri sürdürürken bu süreçte de küçük servetler de evlerinizde yatıyor. Akıllı cep telefonu, bilgisayar, televizyon ve tablet gibi birçok yeni çıkan cihazlar kısa süre içerisinde ise eski işlevselliğini kaybetmesi nedeniyle değiştirilmektedir.

Bu süreçte arızalanan cihazlar da fırsat olarak görülürken üst modele geçiş için de kullanımı olduğu söyleniyor. Ülke genelinde artık en az 2 cep telefonu olduğu veriler ile ortaya çıkarken 2022 yılının da ilk çeyreğine dair gelen haberler doğrultusunda Türkiye'de de 72 milyon mobil olmak üzere de 90 milyona yakın telefon cihazları yer alıyor. Kullanım ömürleri ise bu süreçte sona eren teknolojik cihazların da artık altında bir servet yattığı belirtildi.

ESKİYEN ÜRÜNLERİ ÇÖPE ATMAYIN

Türkiye'de gelen resmi rakamlara göre de ülke genelinde kişi başına her yıl 8 kg elektronik atık üretilirken bu süreçte de bu atıkların büyük bir bölümü de çöpe gidiyor. Bunun dışında da çöpe giden cihazların içerisinde de küçük servet yattığı söylenirken günümüzde ise enflasyon, döviz kuru ve yaşanan çip krizi sebebiyle de elektronik cihazların artık değeri her geçen gün artıyor.

Bozulan cihazların içerisinde de yer alan çiplerin yanı sıra da altın ve paladyum gibi de pek önemli parça yer alıyor.

55 MİLYAR EURO DEĞERİ VAR

Gelen haberlere göre ise cep telefonlarının da ipini çektiği bu ürünler de televizyon, dizüstü veya masaüstü bilgisayar, tablet gibi de günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz bu cihazlarda da kullanılan parçaların aslında bir servet değerinde olduğu konuşuluyor.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi ile birlikte de Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından gelen raporlara göre de Türkiye'de 623 ton e-atık olduğu belirtildi. Yayımlanan raporda sadece telefonların içinde bulunan materyallerin toplam değerinin 55 milyar euro olduğu belirtildi.

Cep telefonlarının da elektrik kasanları içerisinde yer alan iletkenliği de arttırmak adına da paladyum altın kullanıldıkları iletiliyor. Telefon içerisinde yer alan ana kart, 14 ve 22 ayar altın, değerli paladyum ve işe yarayan diğer parçalar sayesinde her bir telefon aslında çöpe atıldığında küçük bir servette çöpe gitmiş oluyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.