İLKADIM BELEDİYESİ “GETİR ATIĞINI AL HARÇLIĞI” İLE TAKDİR TOPLUYOR

İLKADIM BELEDİYESİ “GETİR ATIĞINI AL HARÇLIĞI” İLE TAKDİR TOPLUYOR

Çevre konusunu her zaman öncelikli arasına koyan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, doğayı korumanın geleceğe yapılan en önemli yatırımların başında geldiğini belirtti. Başkan Demirtaş, “Sürdürülebilir, doğa...

Çevre konusunu her zaman öncelikli arasına koyan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, doğayı korumanın geleceğe yapılan en önemli yatırımların başında geldiğini belirtti. Başkan Demirtaş, “Sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşama destek olmak adına çevrenin korunması konusu önceliğimiz olmaya devam edecektir” dedi.

İlkadım Belediyesi, atık toplamada “ATOM” ile yeni uygulamaya imza attı. Kısa bir süre önce pilot uygulamaya geçen Atık Toplama Merkezi ile ilçede belirli kategorideki atıklar toplanmaya başlandı. Gün geçtikçe de ilçe halkının sahiplendiği “Getir Atığını Al Harçlığını” projesi kapsamında vatandaşlar biriktirdiği geri dönüşebilen materyalleri atık toplama otobüsü aracılığıyla nakde çeviriyor. Ambalaj atıkları ve bitkisel atık yağlar gibi geri dönüşüm atıkların kilogram ya da litre başına TL karşılığı olan paralar vatandaşlara ödendiği gibi elektrik elektronik atıkları ve atık pilleri mobil atık merkezi olarak kullanılan sistem sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlanmanın yanı sıra doğal kaynaklar da korunuyor.

“Doğaya ekonomiye katkı sağlayacak büyük adım”

Atık Toplama Merkezi (ATOM) aynı gün içeresinde 2 farklı mahallede vatandaşların ayrıştırdığı atıkları, çöpe atmadan geri dönüşüme kazandıran uygulama hakkında bilgiler aktaran İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ”Ülkemizde toplanan atıkların (Çöplerin) "Düzenli Depolama" Tesislerinde yerin altına gömüyoruz .Doğada çözünmeyen bazı malzemeler yüzyıllar boyunca bozulmadan doğada kalıyor. Bu uygulamanın hayata geçirmemizde 2 önemli sebebimiz var. Birincisi atıkların insana ve doğaya vereceği zararlar diğeri ise geri dönüşümü olan materyallerin evsel atık çöple birlikte heba olmasını engellemek istiyoruz. Biz İlkadım ilçemizde günde 350 ton çöp kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızı başlatmış olduğumuz “Getir Atığını Al Harçlığını” projemizle bilinçlendirip sıfır atığa teşvik ederek, biriktirdikleri kağıt, plastik, karton gibi ürünleri semt pazarlarında konumlandırdığımız ”Atık Toplama Merkezi’mize getirerek nakde çevirip Pazar alışverişlerine katkı sağlamak. Hedefimiz çöpleri ayrıştırılarak ekonomiye kazandırmak” dedi.

“Belediyenin parasal kazancı olmadığı aracı olduğu bir proje”

Bu projeden belediyenin parasal kazancı olmadığını altını çizen Başkan Demirtaş, “Atom ile toplanan atıklar anlaşmalı olan lisanslı firmaya ekiplerimiz tarafından teslim ediliyor. Belediyemiz sadece bu uygulamada aracılık yapıyor. Bizim kazancımız temizlik toplama işlerinde sahaya her gün girecek olan temizlik araçlarımız 3 günde bir saha girmiş olacağı. Böylelikle mazottan, zamanda araçlarımızın kullanım ömürlerinden tasarruf sağlamış olacağız” dedi.

“Çekiliş ile sürpriz hediyeler olacak”

İler ki zamanlarda toplumsal bilinçlenmeyi yakalamak için çekiliş ile sürpriz hediyelerin verileceğinin müjdesini veren Başkan Demirtaş,” Atık Toplama Aracımıza biriktirdiği geri dönüşebilen atıkları getiren vatandaşlarımıza seri numaralı biletler vereceğiz. Yapacağımız çekiliş sonrası Televizyon, Buzdolabı, Çamaşır Makinası, Otomobil gibi farklı hediyeler ile sürprizler yapacağız “dedi.

“Geri dönüşebilen materyallerin fiyat tarifesi”

ATOM’a getirilecek atıkların kilosundan kazanılacak nakit para ise şöyle: Karton kilo 1,5 TL, kitap kilo 2 TL, pet şişe kilo 7 TL, naylon kilo 4 TL, hurda teneke kilo 3,5 TL, plastik kilo 4 TL, kasa kilo 3 TL, karışık kilo 3 TL, cam kilo 0,10 TL ve bitkisel atık yağın kilosu da 5 TL olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.